19
Cz, Lip

Zdrowie

Komputery osobiste już od wielu lat są dla wielu osób podstawowym narzędziem pracy. Wielu pracowników wciąż nie wie jednak jak przyjąć prawidłową pozycję siedzącą przy pracy z komputerem.

Nieprawidłowa pozycja podczas pracy za biurkiem może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego kręgosłupa, które najczęściej objawiają się w postaci dolegliwości bólowych. W związku z tym wielu pracowników biurowych zaczyna aktywnie szukać sposobów na walkę z tego typu przypadłościami. Jedną z najskuteczniejszych metod przynoszących ulgę dla naszych pleców jest ich masaż. Kontakt do specjalistycznych salonów, gabinetów masażu oraz firm wykonujących takie zabiegi w miejscu wskazanym przez klienta, znaleźć można wpisując do wyszukiwarki masaż pleców warszawa. O tego typu zabiegu oraz dodatkowej konsultacji z ekspertami w zakresie ergonomii stanowiska pracy warto pomyśleć w trakcie konferencji branżowej czy wyjazdu szkoleniowego. Oferty atrakcyjnych miejsc do zorganizowania takiego eventu możemy znaleźć w Internecie wpisując hasło konferencje okolice warszawy.

Ergonomia jest dziedziną nauki, która zajmuje się wyjaśnianiem wzajemnego oddziaływania pomiędzy ludźmi i innymi elementami systemu. Wykorzystuje teorie, zasady, dane i metody do projektowania, mając na celu optymalizację działania systemu dla dobra człowieka.

Ilość czasu spędzanego przy komputerze wymusza konieczność orientowania się w zasadach ergonomii pracy z komputerem. Najbardziej obciążającą kręgosłup pozycją jest pozycja siedząca, dlatego, aby pozycja była prawidłowa bierze się pod uwagę proporcje pomiędzy wysokościami: użytkownika, siedzenia, biurka i kąt nachylenia monitora. W celu profilaktyki zespołów bólowych kręgosłupa opracowano kilka zasad. Wysokość krzesła tak należy wyregulować, aby kąt zgięcia w stawach kolanowych wynosił 90 stopni. Powinno mieć możliwość regulacji oparcia i podłokietników tak, aby oparcie zapewniało fizjologiczną lordozę odcinka lędźwiowego kręgosłupa i dawało możliwość oparcia pleców. Na wysokości blatu powinny znajdować się podłokietniki. Poziom blatu biurka zależy od wysokości użytkownika, ale odległość pomiędzy dolną krawędzią biurka, a siedziskiem powinna wynosić około 25 cm. Monitor powinien być pochylony na podstawie w ten sposób, aby jego powierzchnia była pod kątem prostym do osi spojrzenia skierowanego około 30 stopni w dół. Podczas pracy dłonie i łokcie muszą być swobodnie ułożone na blacie w ten sposób, aby przedramiona tworzyły z osią ciała kąt 90 stopni. Monitor powinien być ustawiony w odległości ok. 50 cm. od  twarzy z górną jego krawędzią na lub pod linią oczu. Wskazane jest skorygowanie położenia monitora do pozycji usuwającej odblask z jego powierzchni.