20
Pt, Lip

Coraz częściej podróżujemy w ramach wakacyjnego wypoczynku. Co ważne, w swych planach urlopowych nie ograniczamy się jedynie do krajowych atrakcji, leczy chętnie wybieramy także zagraniczne destynacje. Trudno jednak wyobrazić sobie tego typu wyjazd bez odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. W jaki sposób je wybrać, aby spełniło wszystkie nasze oczekiwania?

Chorwacja od lat należy do najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków. Polscy turyści dawniej wypoczywali na jej malowniczym wybrzeżu, teraz jednak coraz częściej decydują się na rejsy. Na pokładzie nowoczesnego jachtu czas spędza się przyjemnie, można też się sporo nauczyć. Istnieje zatem spora szansa, że w przyszłości rejsy w Chorwacji będą zyskiwać na znaczeniu.

Jeszcze nie tak dawno, zaledwie siedemdziesiąt lat temu, tereny dzisiejszego pogranicza polsko-słowackiego zamieszkane były przeważnie przez Bojków i Łemków – dwie grupy etnograficzne górali ruskich, które posiadały wspólne korzenie i wywodziły się z wołoskiej społeczności pasterskiej. Wiele pamiątek po tych społecznościach znajduje się w skansenach, a dzięki działaniom organizacji i instytucji dbających o tradycje, takich jak marka Carpathia, możemy dziś odkrywać ich ślady. Możliwość poznawania dawnych kultur i narodowości pozwala na uświadomienie sobie, jak kiedyś wyglądało życie, którego ślady, choć nieliczne, należy uznawać za ogromną wartość.

Nie zawsze warto jechać najszybszą trasą do celu, zwłaszcza na urlopie. Warto zjechać z trasy i zobaczyć coś ciekawego. Polska jest pełna atrakcji, które warto poznać.

Planując podróż do Hiszpanii w swoich założeniach wypoczynkowych nie wypada pominąć Wysp Balearskich - archipelagu położonego nad Morzem Śródziemnym. Zaliczamy do nich sławne: Majorkę, Ibizę oraz Minorkę i Formenterę, a także szereg małych, lecz niezamieszkałych wysepek. Te legendarne już miejsca przyciągają corocznie miliony turystów i wczasowiczów z całego świata.

Więcej artykułów…