1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS ustanowiony w 1988 r. przez Światową Organizację Zdrowia. Z tej okazji Kolegium Prawa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji organizuje specjalne warsztaty dla studentów pt. ?Wiedza i profilaktyka?. Poprowadzi je lek. med. Janusz Kaliszczak, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii. Dodatkowo studenci będą mogli uczestniczyć w pisemnym konkursie wiedzy o HIV i AIDS.

WSIiZ powołała 3 nowe jednostki, które będą pomagać studentom i przyszłym przedsiębiorcom zakładać i prowadzić firmy. 10 grudnia odbędzie się bezpłatna konferencja  ?Wsparcie dla biznesu w zasięgu ręki?. Zapisy do 5 grudnia!

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości oraz Centrum Transferu Technologii to nowe jednostki powołane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, by pomagać studentom i przedsiębiorcom zakładać i prowadzić firmy.

Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło dzisiaj rano na drodze krajowej nr 4 w Kraczkowej, na wysokości hotelu "Sezam". W wyniku wypadku śmierć poniosła piesza potrącona na przejściu dla pieszych przez samochód osobowy.

Około godziny 6.20 piesza została potrącona przez samochód osobowy na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kobieta poniosła śmierć na miejscu. Policjanci pod nadzorem prokuratora wykonali na miejscu czynności konieczne do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia.

Ponad 1000 osób, głównie studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji odwiedziło Targi Pracy 2014. Dwudniowa impreza zgromadziła w hali sportowej WSPiA blisko 40 wystawców z różnych branż. Studenci oprócz ofert zatrudnienia mogli poznać propozycje płatnych staży w ramach prowadzonego przez uczelnię unijnego projektu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?.

Polacy coraz chętniej i coraz więcej inwestują w swoją wiedzę. Ogromnym powodzeniem cieszą się wszelkie kursy i warsztaty doszkalające, a także internetowe e-kursy i webinaria. Okazuje się, że najwięcej wydajemy na naukę języków . Są to niemałe wydatki ? koszt semestralnego kursu w szkole językowej to min. 500 złotych, natomiast średni koszt lekcji z prywatnym korepetytorem, wynosi od 50 do 100 złotych za godzinę! Jak pogodzić to z dość ograniczonym budżetem?

Już w najbliższą sobotę, 29 listopada w Auli Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 każdy, kto chciałby pozyskać lub zweryfikować wiedzę na temat nieswoistych zapaleń jelita (NZJ), będzie miał taką możliwość podczas Dnia Edukacji.

Planując wyjazd za granicę warto zapoznać się z przepisami kodeksu ruchu drogowego obowiązującymi w danym kraju. Rozsądne zweryfikowanie wiedzy na temat zasad ruchu ulicznego może uchronić kierowców przez niepotrzebną stłuczką, a czasem nawet poważnym wypadkiem zagrażającym ich zdrowiu lub życiu.

Policjanci pracują na drodze krajowej nr 4 w Lubzinie na miejscu zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. W wypadku ranne zostały trzy osoby. Droga jest całkowicie zablokowana. Jeszcze nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia. Samochody osobowe policjanci kierują na objazdy. Ciężarowe muszą czekać.

Ponad 600 absolwentów studiów I i II stopnia uczestniczyło w graduacji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ.

Dyplomy z rąk prof. Tadeusza Pomianka, rektora WSIiZ, prorektorów: dr. Andrzeja Rozmusa, dr. Wergiliusza Gołąbka oraz dziekanów i prodziekanów odebrali absolwenci studiów I i II stopnia.

Około 300 młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało swoje pomysły, wynalazki i ich prototypy podczas IT Academic Day, zorganizowanego po raz kolejny przez WSIiZ dla pasjonatów nowych technologii IT.

Podczas IT Academic Day ambitni, kreatywni i pomysłowi pasjonaci nowych technologii  zaprezentowali swoje osiągnięcia i przyszłe projekty, które z powodzeniem można wykorzystać w nowoczesnym przemyśle, jaki stał się domeną ludzi młodych.

Pod numerem 987 można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Wojewoda podkarpacki apeluje do mieszkańców Podkarpacia o wrażliwość i troskę o tych, którzy nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków do przetrwania trudnego okresu zimowego.

Tragiczny w skutkach wypadek drogowy miał miejsce wczoraj po południu w Krzemienicy na drodze krajowej nr 4. Młody, niespełna 20-letni mężczyzna został potrącony przez tira i wskutek odniesionych obrażeń zmarł na miejscu pomimo reanimacji. Według wstępnych ustaleń mężczyzna nagle wtargnął na jezdnię.

Policjanci pracujący pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów ustalili osiem osób zamieszanych w pozbawienie wolności osoby oraz usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Wszyscy usłyszeli już zarzuty. Wydarzenia rozegrały się na tle nieporozumień finansowych wśród biznesmenów na Podkarpaciu.

Od połowy listopada br. w ofercie Krajowego Systemu Usług dostępna jest na stałe usługa doradczo-szkoleniowa w zakresie marketingu i sprzedaży produktów, skierowana do mikro- i małych przedsiębiorstw działających w branży przetwórstwa rolno-spożywczego. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę 8 ośrodków realizujących usługę. Na Podkarpaciu jest to Podkarpacka Akademia Przedsiębiorczości Katarzyna Podraza z siedzibą w Rzeszowie. Doradztwo będzie dofinansowane przez PARP w aż 70%.

Prawie 30 wystawców z różnych branż weźmie udział w zbliżających się Targach Pracy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Impreza odbędzie się 21 i 22 listopada 2014 roku. Stoiska wystawców zlokalizowane będą w hali sportowej w budynku B WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Targi równocześnie odbywają się w Internecie na stronie Biura Karier WSPiA. Impreza organizowana jest już po raz czwarty w ramach prowadzonego przez uczelnię unijnego programu ?Dyplom WSPiA przepustką do biznesu?.

Prawie 15 000 uczniów klas I z blisko 500 szkół podstawowych województwa podkarpackiego zgłosiło się do VI edycji programu edukacyjnego ?Klub Bezpiecznego Puchatka?. Celem akcji, w której udział bierze już 300 000 pierwszoklasistów w całej Polsce, jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa najmłodszych. Patronat Honorowy nad programem sprawują Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty.

Około 1500 osób z całego Podkarpacia wzięło udział w wykładzie wybitnego fizyka, kosmologa, filozofa i teologa ? ks. prof. Michała Hellera, który zorganizowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wyjątkowe, kolejne już spotkanie z ks. prof. Hellerem to efekt wieloletniej współpracy WSIiZ z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Tym razem w rzeszowskiej filharmonii wybitny uczony i teolog wygłosił wykład otwarty ?Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię Wszechświata??.

Meble, to część naszego mieszkania, ponieważ chyba nie ma osób, które odstąpiłyby od tej tradycji i wygody. Oczywiście pod tym hasłem kryje się mnóstwo różnorakich produktów, które mają być praktyczne, ładne i w dostępnej cenie.

Jesień wielu osobom nie kojarzy się najlepiej, bo zazwyczaj kojarzona jest z ciągłymi opadami deszczu i nagłym spadkiem temperatur, co po upalnym lecie może nieco szokować. Prawda jest jednak taka, iż jesień jest wyjątkowo wdzięczną porą roku, ma bardzo wiele zalet, warto zatem wybrać się na jesienny wypoczynek chociażby na weekend. 

Jak październik tak i listopad mogą być jeszcze miesiącami bardzo przyjemnymi i ciepłymi. Choć dobowe temperatury powietrza mogą się dość mocno wahać (wieczorami temperatura może spaść do około 5 st. C), to w ciągu dnia bywa nieraz bardzo ciepło, nawet i do 20 st. C.

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w nocy w Bachórzu. Z nieustalonych przyczyn kierująca  audi straciła panowanie nad samochodem zjechała z drogi i uderzyła w drzewo. W wyniku zdarzenia kierująca poniosła śmierć na miejscu, troje pasażerów z ciężkimi obrażeniami zostało przewiezionych do szpitali. Czwarty pasażer został zaopatrzony i nie wymagał hospitalizacji.

Rzeszowa zajął 1 miejsce w rankingu miast sprzyjających edukacji w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców. W rankingu wzięto pod uwagę następujące dane: dobra strategia, efektywne i rozsądne wydawanie pieniędzy oraz zapewnienie bardzo dobrej jakości kształcenia.

Celem rankingu było wskazanie tych samorządów, czy też miejsc w Polsce, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie. Ranking ocenia dostępność i rezultaty edukacji w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie została uruchomiona bramka SMS przeznaczona do przyjmowania zgłoszeń alarmowych od osób niesłyszących.

SMS?owa usługa jest udostępniana niepełnosprawnym słuchowo za pośrednictwem stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz osób niesłyszących w województwie podkarpackim. Na podstawie dobrowolnych oświadczeń osób niesłyszących zbieranych przez organizacje i przekazywanych do CPR w Rzeszowie zainteresowani zostaną wpisani do specjalnej bazy danych. Operator numeru alarmowego przyjmie zgłoszenie wysłane wiadomością SMS, uzupełni je o informacje znajdujące się we wspomnianej bazie danych i przekaże do służb ratowniczych.

W Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości. W uroczystościach wzięła udział wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, gdzie odegrano hymn i podniesiono flagę państwową. W apelu pamięci oddano hołd bohaterom walk o niepodległość. Uroczystości, w których uczestniczył minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk zakończyły się symbolicznym złożeniem kwiatów i defiladą służb mundurowych.

Policjanci pracują na miejscu zdarzenia w okolicy szpitala powiatowego w Mielcu. Z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 25-letni mężczyzna wyskoczył z 6 piętra tego budynku. Trwają czynności policyjne z udziałem prokuratora, które pomogą w wyjaśnieniu okoliczności tego zdarzenia.

Dziś rano około godziny 7.20 dyżurny mieleckiej policji otrzymał zgłoszenie, że z 6 piętra budynku Szpitala Powiatowego w Mielcu wyskoczył mężczyzna. Mężczyzna zginął na miejscu. Policjanci ustalili, że jest to 25-letni mieszkaniec naszego powiatu. Z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nie był on pacjentem szpitala.

Jutro w Rzeszowie odbędzie się II Bieg Niepodległości ? Rzeszowska Dycha. Trasa została wytyczona ulicami miasta. Część z nich zostanie zamknięta co może spowodować czasowe utrudnienia w ruchu.

Impreza rozpocznie się we wtorek 11 listopada około godz. 12. Jej zakończenie organizatorzy przewidują na godz. 14. Trasa 10-kilometrowego biegu  wytyczona została ulicami miasta. W związku z tym niektóre z ulic zostaną częściowo lub całkowicie zamknięte dla ruchu.

Pod względem powierzchni użytkowej ? Alpy Francuskie to nadal największy region narciarski w tej części świata. Kilka tys. km zróżnicowanych tras, przeszło 200 wyciągów i doskonałe warunki zjazdowe przez cały rok kalendarzowy to trzy powody, dla których przynajmniej raz warto zrezygnować z Zakopanego.

Chcesz się zareklamować, ale nie za bardzo wiesz jak? Zdajesz sobie sprawę z tego, że ulotki czy baloniki nie są najlepszym rozwiązaniem. Ulotka w 90% trafia do kosza, a balonik traci powietrze i wszyscy o nim zapominają. Jest jednak coś takiego jak długopis reklamowy i on może przetrwać nawet przez kilka lat.

Wczoraj (6 listopada 2014 r.) Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod powstający przy rzeszowskich Olszynkach dwupoziomowy parking, który będzie mógł pomieścić 243 auta (poziom górny 88 miejsc, poziom dolny 155 miejsc). Połowa miejsc parkingowych będzie ogólnodostępna. Generalnym wykonawcą prac jest firma Profbud.

Pod adresem: http://portal.gison.pl/wyborca/ znajduje się Interaktywna Mapa Wyborcza Rzeszowa, na której mieszkańcy mogą sprawdzić, w którym okręgu i lokalu mogą oddać głos w dniu 16 listopada 2014 r.

W Rzeszowie utworzone zostały 4 okręgi wyborcze oraz 93 obwody głosowania. Dzięki udostępnionej aplikacji mieszkaniec po wpisaniu ulicy i numeru domu otrzyma informację o adresie właściwego lokalu wyborczego oraz wykaz kandydatów na Prezydenta Miasta Rzeszowa, do Rady Miasta Rzeszowa oraz do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Podkarpacka Policja wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie przeprowadzi działania profilaktyczne pod nazwą ?Alkohol - ograniczona dostępność?. W ramach tej akcji kontrolowane będą miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Mniej wypadków, mniej rannych, mniej zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, nikt nie zginął na drogach regionu - to wstępny bilans tegorocznych działań Policji pod kryptonimem "Znicz".

Dziś po południu kończy się policyjna akcja "Znicz 2014", ale już wstępne podsumowanie wskazuje, że był to najspokojniejszy na podkarpackich drogach czas od kilkunastu lat, jeśli porównywać dane związane z akcjami w minionych latach.

W poniedziałek 3.11.2014 gościł w Rzeszowie Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat. W sali konferencyjnej Hotelu Nowy dwór obyło się spotkanie Ministra z przedstawicielami klubów oraz Związków sportowych. W trakcie spotkania Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został odznaczony złotą Odznaka Zasłużony Dla Sportu. Odznaka przyznawana jest osobom, wyróżniającym się szczególną aktywnością i uzyskującym wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej w dziedzinie kultury fizycznej.