18
Cz, Sty

Wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich obserwowano na Wisłoce poniżej Krajowic, Sanie poniżej Sanoka oraz Wisłoku poniżej zbiornika Besko. W wyniku dalszego spływu wód opadowych oraz lokalnie zwiększonym odpływem ze zbiorników wzrost poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich spodziewany jest na Sanie poniżej zbiornika Solina. W Radomyślu spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Prudential otworzył dzisiaj swój oddział w Rzeszowie. Jest to pierwsza tego typu placówka na terenie województwa podkarpackiego, a przedstawiciele firmy obecni na uroczystości otwarcia podkreślają, że Prudential zaoferuje możliwość współpracy w charakterze pośrednika ubezpieczeniowego ponad 100 osobom z miasta i okolic. W ciągu kilku kolejnych miesięcy firma planuje otwarcie oddziałów w kolejnych miastach, nie zdradzając jednak ich lokalizacji. Nie wyklucza również kolejnych otwarć na Podkarpaciu.

W wyniku spływu wód opadowych oraz pracy urządzeń hydrotechnicznych na rzekach w regionie obserwuje się wzrosty stanów wody. Gwałtowne wzrosty wysapiły zwłaszcza w rejonach górskich i podgórskich. Odnotowano kilka przekroczeń stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono na terenie gminy Zarszyn w powiecie sanockim, a pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich gminach na terenie powiatu krośnieńskiego i jasielskiego.

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w Rzeszowie na ulicy Rejtana. Rowerzysta wjeżdżając na przejście dla pieszych, z wyznaczonym przejazdem dla rowerów, uderzył w bok hondy. Nieprzytomny rowerzysta został przewieziony do szpitala. 

Do wypadku doszło po godz. 9 na ulicy Rejtana w Rzeszowie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń interweniujących na miejscu policjantów wynika, że od ulicy Lwowskiej jechał kierujący hondą, 30-letni mieszkaniec Rzeszowa, a za nim, w tym samym kierunku 75-letni kierujący renault. Samochody poruszały się prawym psem ruchu. Na wysokości uniwersytetu na przejście dla pieszych z przejazdem dla rowerów, z lewej strony wjechał rowerzysta, który uderzył w bok hondy. W tym momencie w tył hondy uderzył kierujący renault. Rowerzysta przeleciał przez samochód i uderzył o jezdnię. Kierujący rowerem nieprzytomny, z poważnymi obrażeniami został przewieziony do szpitala.

W związku z prognozowanymi burzami oraz intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Wisłoki, Sanu, Wisłoka oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa podkarpackiego prognozowane są wzrosty poziomu wody (lokalnie gwałtowne) do dolnej części strefy stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych.

Ważność: od godz. 10:00 dnia 26.05.2015 do godz. 08:00 dnia 28.05.2015
Obszar: zlewnie: Wisłoki, Sanu, Wisłoka (podkarpackie)
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%
Uwagi: W sytuacji wystąpienia istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska, informacja może ulec zmianie.

Prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA Rzeszów ? Przemyśl został ekspertem Narodowego Centrum Nauki. Podczas prac w specjalnej komisji zajmował się oceną wniosków o finansowanie badań naukowych w ramach programu OPUS. Narodowe Centrum Nauki to państwowa agencja, która finansuje badania naukowe w Polsce.

Prof. Czesław Kłak podczas prac w Narodowym Centrum Nauki zajmował się recenzowaniem wniosków o sfinansowanie badań naukowych, uczestnicząc w pracach Zespołu Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce w panelu Prawo, nauki o polityce, polityki publiczne, opiniującym projekty badawcze z tych dziedzin. Prof. Czesław Kłak jest jedynym reprezentantem uczelni niepublicznych w tym panelu oraz jedynym przedstawicielem podkarpackiego środowiska naukowego w pracach tego gremium.

?Gmina Fair Play? ? Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji to konkurs promujący dobre praktyki samorządów w relacjach z inwestorami i społecznością lokalną. W tym roku nagrody i certyfikaty zostaną przyznane już po raz 14. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

?Gmina Fair Play? to konkurs skierowany do samorządów, które dbają o rozwój swojej społeczności. Jego celem jest popularyzacja etyki w działalności samorządów i promowanie postaw godnych naśladowania. W poprzednich edycjach tytuł i certyfikat zdobywały gminy z województwa podkarpackiego, m.in. Tryńcza, Jarosław, Zagórz i Świlcza.

Rzeszów, 22 maja 2015 r. ? Sabina Materna z Rzeszowapodjęła Wyzwanie Pepsi i stworzyła klip pokazujący najfajniejsze miejscówki w Waszym mieście! Dzięki temu znalazła się w finale najnowszej akcji Pepsi #Nagłośnij Swoje Miasto! Chcecie, by o Rzeszowie usłyszała cała Polska? Zagłosujcie na klip Sabiny pokazujący Wasze miasto z wyjątkowej strony! To Wasze głosy zadecydują, czy doRzeszowaprzyjedzie ekipa ESKA TV i nakręci program ?Miejska Lista? podczas muzycznej imprezy z udziałem Jankesa i DJ Adamusa!

Wczoraj policjanci interweniowali w związku z groźnie wyglądającym zdarzeniem drogowym, które miało miejsce w Lutczy. Wskutek zderzenia hyundaia, renaulta, forda, skody oraz autobusu jedna osoba trafiła  do szpitala. Policja apeluje do kierujących o rozwagę i szczególną ostrożność.

Wczoraj (22 maja) o 14.30 dyżurny komendy strzyżowskiej został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Lutczy, w którym uczestniczyło 5 pojazdów. Pracujący na miejscu policjanci na podstawie rozmów przeprowadzonych z uczestnikami ustalili, że kierujący osobowym hyundaiem 52-letni mieszkaniec Lutczy zatrzymał się mając zamiar skręcić w lewo, by ustąpić prawidłowo jadącym z naprzeciwka samochodom.

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia 54. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Organizatorzy przygotowali prawdziwą ucztę dla miłośników renesansowych, barokowych i romantycznych kompozycji oraz ich współczesnych interpretacji. Jak co roku część koncertów odbędzie się w przepięknej scenerii łańcuckiego Zamku. Tam zabrzmi opera Gaetano Donizettiego oraz muzyka znana z wielkiego ekranu. 

W dniach 23-30 maja Łańcut po raz kolejny stanie się światową stolicą muzyki klasycznej, filmowej i teatralnej. Podczas tegorocznej edycja Festiwalu przez 8 dni będzie można zakosztować aż 10 wyjątkowych koncertów. Tradycją łańcuckich spotkań z muzyką, odbywających się od 1961 roku, są koncerty w przepięknej scenerii Zamku Lubomirskich i Potockich. Tego akcentu nie zabraknie również i tym razem.

O bezpiecznym wypoczynku podczas wakacji rozmawiano podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Podkarpackie Kuratorium Oświaty szacuje, że na wypoczynek poza miejsce zamieszkania wyjedzie ok. 30% dzieci i młodzieży. Od początku maja kuratorium prowadzi rejestrację form wypoczynku, które zgłaszają organizatorzy. Podkarpacki kurator oświaty Jacek Wojtas podczas posiedzenia przekazał, że w szkołach jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego prowadzone będą pogadanki na temat bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży, zrealizowane zostaną audycje radiowe i programy telewizyjne. Jak co roku uruchomiony zostanie telefon interwencyjny pod nr 728 832 622, który funkcjonować będzie całodobowo.

Podkarpaccy policjanci prowadzą dziś działania "Prędkość". Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na wszelkie przypadki przekraczania dozwolonej prędkości. Policja przypomina - od dziś kary dla piratów drogowych są znacznie surowsze!

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków, to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Zmniejszenie zagrożenia wypadkami spowodowanymi przez nadmierną prędkość kierujących jest jednym z priorytetowych zadań Policji.

W sobotę 16 maja 2015 r. w godzinach 19.00 - 1.00 odbędzie się X edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Rzeszowie. Wstep wolny.

Program X Europejskiej Nocy Muzeów w Rzeszowie:

12 maja, w ramach treningu systemu powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu z powietrza, na terenie województwa podkarpackiego zostanie przeprowadzona głośna próba uruchomienia systemów alarmowych. Trening będzie elementem ogólnokrajowego ćwiczenia ?RENEGADE ? KAPER 15/I?, organizowanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dobiega końca realizacja Programu "Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic". Jego wartość to blisko 400 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 85 proc.  W ramach programu miasto m.in.  zakupiło 80 nowych autobusów, przebudowało ulice i skrzyżowania oraz wdrożyło Inteligentny System Sterowania Ruchem. Jednym z elementów programu jest również budowa buspasów, dzięki którym poprawi się płynność i punktualność komunikacji publicznej.