18
Cz, Sty

W ostatni wakacyjny weekend policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na drogach. W związku z tym od 28 do 30 sierpnia br. prowadzona będzie policyjna akcja "Ostatni weekend wakacji - 2015". W trosce o bezpieczeństwo podróżujących po drogach naszego województwa, kierowcy muszą liczyć się z częstszymi kontrolami.

W ciągu tych trzech dni policjanci skupią swoją uwagę głównie na ułatwianiu ruchu pojazdów na głównych węzłach komunikacyjnych województwa oraz głównych drogach wylotowych z aglomeracji miejskich. Funkcjonariusze zdecydowanie reagować będą na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania poruszającej się wolniej kolumny pojazdów. Podejmować będą stanowcze interwencje wobec uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które zgodnie z prowadzonymi analizami zagrożenia stanowią główne przyczyny wypadków drogowych, czyli:

  • nadmierną prędkość, brawurową jazdę
  • nieprawidłowe wyprzedzanie
  • nieustąpienie pierwszeństwa
  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu
  • jazdę bez pasów bezpieczeństwa
  • rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy
  • przejeżdżanie na czerwonym świetle

Zadbajmy wszyscy, aby ten ostatni weekend wakacji był bezpieczny.

Wstępne dane statystyczne dotyczące wypadków na drogach naszego województwa w okresie wakacji 2015 roku, w porównaniu do wakacji roku ubiegłego, wskazują duży spadek zarówno liczby wypadków, osób rannych, jak i ofiar śmiertelnych tych zdarzeń.

 

W najbliższą sobotę (29 sierpnia) oraz 5 września, w związku z wykonywaniem warstwy ścieralnej nawierzchni na odcinku od ul. Załęskiej do ul. Ciepłowniczej, nastąpią okresowe zamknięcia ulic dla ruchu pojazdów.


Kanada, Polska i Ukraina. To państwa skąd pochodziło 19 artystów, uczestników XI Pleneru Malarskiego w Boguchwale. Efektem ich pracy są 263 prace. Część z nich stanowi przyszłą kolekcję Podkarpackiej Zachęty Sztuk Pięknych.

Plener odbywał się w dniach 10-23 sierpnia br. Niektórzy z artystów uczestniczą w boguchwalskich plenerach od początku. - Tutaj odpoczywam od zgiełku stolicy, a jednocześnie pracuję twórczo. W Boguchwale znajduję miejsce dla własnej inspiracji, za każdym razem odkrywając coś nowego w tej miejscowości - mówi Elżbieta Białaszek z Warszawy.

Prezydent Miasta Rzeszowa zaprasza Mieszkańców Osiedli POBITNO i WILKOWYJA na uroczyste otwarcie I etapu "Wisłokostrady" (przedłużenie ul. Rejtana w kierunku ul. Ciepłowniczej) oraz na spotkanie w sprawie:

- projektu budżetu na 2016 rok,
- bieżących spraw osiedli.

W pierwszy weekend października (1-3.10) w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu Breakout Days. Festiwalu, który został stworzony ku pamięci Tadeusza Nalepy i jego twórczości.

Tadeusz Nalepa był wybitnym artystą, twórcą ponadczasowym, który wytyczył nowy kierunek w muzyce, łamiąc przy tym narzucone w tamtym czasie ograniczenia estetyczne. Muzyka stworzonego przez Tadeusza zespołu Breakout od lat elektryzuje słuchaczy, a jego nazwa stała się marką rozpoznawalną w wielu krajach. Breakout to także marka, która w Polsce kojarzona jest z Rzeszowem.

Na stronie http://www.internetbeta.pl ruszyła sprzedaż biletów na InternetBeta2015, czyli siódmą edycję multidyscyplinarnej konferencji o internecie, nowych technologiach i innowacji. Konferencja odbędzie od 9 do 11 września 2015 roku w Centrum Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Od 9 września na trzy dni Rzeszów opanują inwestorzy, startupowcy, twórcy innowacyjnych projektów internetowych, przedstawiciele najważniejszych agencji reklamowych, digitalowych, managerzy i właściciele zarządzający największymi serwisami i sklepami internetowymi, socjologowie i psycholodzy. Wszyscy przyjeżdżają na największą w tej części kraju konferencję związaną internetem i innowacją - InternetBeta.

Wczoraj późnym wieczorem zakończyły się policyjne działania "Sierpniowy Weekend". W ciągu trzech dni, od piątku (14 sierpnia) do niedzieli (16 sierpnia) wydarzyło się 19 wypadków. Zginęły dwie osoby, a 25 zostało rannych. Wyeliminowano z ruchu 57 nietrzeźwych kierujących.

"Sierpniowy weekend" - tak nazwano działania policjantów ruchu drogowego i prewencji. Podczas tych trzech dni, funkcjonariusze dbali, by na podkarpackich drogach było bezpiecznie. Wiele osób wybrało się na odpoczynek w Bieszczady i do innych atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Było dość tłoczno na drogach.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje Pasażerów, że w dniach 19 ? 30 sierpnia br. w związku z pracami drogowymi w okolicy skrzyżowania Al. Sikorskiego z ul. Strażacką wyznaczone zostają tymczasowe objazdy dla poniższych linii (obowiązują w obu kierunkach):

Już wkrótce kultowa akcja Wyzwanie Smaku Pepsi odwiedzi Rzeszów! Przed wejściem do Galerii Rzeszów w ramach "ślepych testów", wszyscy chętni będą mogli spróbować napojów typu cola i wybrać ten, który smakuje im bardziej.

Podczas zabawy oba napoje są schładzane do takiej samej temperatury i przelewane ze świeżo otwartych puszek. Uczestnik testu nie wie, który napój jest w danym kubeczku, więc podejmując decyzję kieruje się tylko preferencjami smakowymi.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie informuje, że 12 sierpnia br. na terenie gminy Nisko stwierdzono przekroczenie poziomu informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego ozonu (stężenia powyżej 180 ?g/m3).

Przekroczenie poziomu informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego ozonu w gminie Nisko stwierdzono na podstawie automatycznych pomiarów na stacji w Nisku przy ul. Szklarniowej. Najwyższa wartość 1-godzinnego stężenia ozonu na stacji automatycznej w Nisku w dniu 12 sierpnia wyniosła 183 ?g/m3. Również na pozostałych stacjach monitorujących stężenia ozonu w województwie zanotowano wysokie poziomy stężeń O3.

W związku z wysokimi temperaturami występującymi na obszarze całego kraju Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Rzeszowa uprzejmie informuje:

- wodę pitną dla mieszkańców w przypadkach jej braku dostarcza Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rzeszowie. Potrzebę dostawy należy zgłaszać pod numerem telefonu 994 lub 17 850 96 66. 
Właściciele nieruchomości winni zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki do przechowywania wody,

Tragicznie przedstawia się bilans weekendowych zdarzeń nad wodą. W sobotę wieczorem w Sanie w Nisku utonął 21-letni mężczyzna. W niedzielę utonęły trzy osoby. 18-latek utonął w niestrzeżonym zbiorniku wodnym w Nisku. 51-letni mężczyzna wypadł z kajaka na Jeziorze Solińskim, a 30-latek podczas wycieczki kajakiem wpadł do Sanu w Zgodzie koło Jarosławia. 

Młody mężczyzna utonął podczas kąpieli na rzeszowskiej Żwirowni. Do zdarzenia doszło dzisiaj około południa. Policjanci wspólnie z prokuratorem wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia.

Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj (7 sierpnia) około południa na kąpielisku Żwirownia. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 22-latek, mieszkaniec gminy Kańczuga przyjechał na kąpielisko z dwójką znajomych. Mężczyzna utonął pływając na materacu, najprawdopodobniej poza obszarem wyznaczonym do kąpieli. Gdy jego znajomi zauważyli, że nie ma go na materacu zawiadomili ratownika, a następnie pozostałe służby, policję, pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

Dziś i jutro na ulicach Rzeszowa oraz na drogach lokalnych powiatu ścigać się będą kierowcy uczestniczący w 24 Rajdzie Rzeszowskim. Z uwagi na to, że część rzeszowskich ulic i wiele odcinków lokalnych dróg zostanie wyłączona z ruchu, apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności.

Od dzisiejszego przedpołudnia do soboty, w Rzeszowie i okolicach odbędzie się 24 Rajd Rzeszowski. W Niechobrzu w rejonie Krzyża Milenijnego wyznaczony został odcinek testowy rajdu. W związku z tym, w piątek (7 sierpnia) w godzinach od 10.00 ? 13.00 nastąpią tam utrudnienia w ruchu na drogach gminnych, które częściowo będą zamknięte.

Dziś rano policjanci sprawdzili trzeźwość 12 390 kierujących pojazdami na głównych drogach Podkarpacia. Funkcjonariusze ujawnili 82 kierowców, którzy usiedli za kierownicą mimo wypitego wcześniej alkoholu, zatrzymali także 63 uprawnienia do kierowania. To wynik kontroli przeprowadzonych w ramach działań "Trzeźwy poranek".

Policyjna akcja rozpoczęła się o godz. 4. Funkcjonariusze wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości prowadzili działania, których celem była poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Policjanci skontrolowali w tym czasie 12 390 kierowców.

W niedzielę po południu, 2 sierpnia 2015 roku, zakończył się trzydniowy kongres Świadków Jehowy w Hali na Podpromiu w Rzeszowie. Myśl przewodnia programu brzmiała: "Naśladujmy Jezusa!". Liczba obecnych wyniosła blisko 5 000 osób.

Kongres miał charakter otwarty i został poprzedzony trzytygodniową kampanią wręczania mieszkańcom Podkarpacia zaproszeń. Był to jeden z 33 podobnych kongresów zorganizowanych tego lata w 27 miastach naszego kraju. Program oprócz Polski zostanie też przedstawiony w 92 krajach świata w 347 językach, w tym w 55 językach migowych.