Rzeszów

1227 uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego wzięło udział w bezpłatnych przeglądach dentystycznych w ramach pilotażowej akcji edukacyjno-profilaktycznej programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy?. W ramach całej akcji przebadano w sumie 5 805 dzieci a około 15 000 dowiedziało się jak prawidłowo dbać o swoje zęby.

Zakończyły się już przeglądy stomatologiczne, jednak lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej będą trwać do lutego 2014 r. i powinny łącznie objąć 30 000 dzieci. Program ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? realizuje Wrigley Poland, producent marki Orbit?, wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Towarzystwem Stomatologicznym.

W ciągu dwóch miesięcy od 16 września do 15 listopada br. mobilne gabinety dentystyczne w ramach programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? odwiedziły 24 szkoły podstawowe z 5 województw: podkarpackiego (1227 dzieci), opolskiego (1053 dzieci), warmińsko-mazurskiego (1425 dzieci), świętokrzyskiego (989 dzieci) oraz lubelskiego (1111 dzieci). Były to najbardziej potrzebujące województwa, w których odnotowano wysoki wskaźnik próchnicy wśród dzieci w wieku 6-12 lat, osiągał on nawet 88%.1 Stan uzębienia dzieci sprawdzano przede wszystkim w małych miastach, takich jak Otmuchów, Czepielowice, Przylesie, Barczewo czy Biłgoraj, choć przeglądy odbyły się również w dużych miastach ? Olsztynie czy Opolu.

Przez 2 miesiące nie tylko sprawdzaliśmy stan uzębienia dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ale również edukowaliśmy najmłodszych o prawidłowych nawykach dbania o zęby. Dzieci powinny być przyzwyczajane do wizyt u lekarza stomatologa już od najmłodszych lat. Podczas realizacji programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? okazało się, że dla niektórych dzieci była to pierwsza w ich życiu wizyta w gabinecie dentystycznym - mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, partner programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? i dodaje: Przeglądy stomatologiczne pokazały nam, że wiele dzieci nie ma wykształconych właściwych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. Tutaj bardzo ważna jest rola rodziców i opiekunów, którzy na co dzień wpływają na kształtowanie świadomości ich pociech, jak zachować zdrowe zęby i mieć piękny uśmiech. Program ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? przypomina nam o tym i mam nadzieję, że dzięki takim działaniom faktycznie wpłyniemy na zmianę złych statystyk próchnicy w Polsce.

W marcu 2014 r., w ramach programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy?, zostanie opublikowany szczegółowy raport podsumowujący stan uzębienia dzieci z wybranych województw. Raport będzie uzupełniony również o informacje dotyczące nawyków dzieci w dbaniu o zęby m.in. częstotliwości odwiedzania lekarza dentysty, częstotliwości i czasu szczotkowania zębów czy też innych sposobów dbania o higienę jamy ustnej (stosowania nici dentystycznych, płynu do płukania jamy ustnej czy żucia bezcukrowej gumy po posiłku, kiedy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów).

Podczas lekcji Klubu Wiewiórki PCK realizowanych w ramach programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? dzieci dowiadują się m.in. jak są zbudowane zęby, jak o nie dbać, co im szkodzi, czym jest próchnica. Wolontariusze PCK dzięki świetnie przygotowanym nowoczesnym materiałom mogą w ciekawy i interaktywny sposób przekazywać dzieciom konieczną wiedzę. Z relacji przekazywanych nam przez prowadzących zajęcia nauczycieli i wolontariuszy wiemy, że dzieci bardzo chętnie angażują się w gry, ćwiczenia i quizy, przez co informacja o prawidłowej higienie jamy ustnej szybciej im się utrwala. Zabawa podczas zajęć pozwala nam również przygotować dzieci do wizyty u lekarza dentysty ? mówi dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża, który realizuje komponent edukacyjny programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy?.

Lekcje w ramach programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? prowadzone są w całej Polsce. Do tej pory nauczyciele i wolontariusze PCK wyedukowali już około 15 000 uczniów. Podczas trwania programu zasady prawidłowej higieny jamy ustnej pozna ponad 30 000 uczniów. Uczniowie korzystają ze specjalnie przygotowanych na potrzeby programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? materiałów edukacyjnych dla dzieci w wieku 6-9 lat pt. ?Ja i moje zęby? oraz młodzieży w wieku 10-12 lat pt.
?Ja i mój uśmiech?. Szkoły podstawowe zainteresowane przeprowadzeniem lekcji w ramach programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? mogą zgłaszać swój udział do Oddziałów Okręgowych Polskiego Czerwonego Krzyża. Szczegółowa lista oddziałów PCK znajduje się na stronie: www.pck.pl/pages,52.html.

Dla Wrigley realizacja programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? jest czymś zupełnie naturalnym. Chcemy mieć swój udział w zmniejszeniu poziomu próchnicy w Polsce, zaczynając od najbardziej potrzebujących ? dzieci. Wspólnie z naszymi partnerami, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Czerwonym Krzyżem, chcemy zmieniać obecną złą sytuację. Jestem przekonany, że program ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? to właściwy kierunek ? mówi Jarosław Kutelski, Dyrektor Działu ds. Korporacyjnych Polska, Węgry i Kraje Bałtyckie w firmie Wrigley Poland, organizator programu ?Chroń Dziecięce Uśmiechy?.

Więcej informacji oraz materiały edukacyjne ?Chroń Dziecięce Uśmiechy? dostępne na www.mojorbit.pl oraz www.pck.pl/ChronDziecieceUsmiechy