Zdrowie

Niepłodność to problem bardzo powszechny i dotykający coraz to większą liczbę par. Przyczyn niepłodności może być wiele, a ich rozpoznanie niekiedy jest nie lada wyzwaniem. Na szczęście, medycyna obecnie pozwala nam na szybkie zdiagnozowanie problemu oraz jego skuteczne leczenie.

Jedną z metod pomocnych w zwalczaniu niepłodności jest histeroskopia, zwana inaczej wziernikowaniem macicy. Badanie to ukierunkowane jest na ocenę stanu ścian wewnętrznych macicy, pozwala na dokładne określenie patologicznych zmian w obrębie błony śluzowej, ich charakteru, wielkości, a także umiejscowienia. 

Samo badanie należy zaliczyć do grupy bezpiecznych, powikłania zdarzają się nad wyraz rzadko i jeżeli już, to zazwyczaj mają łagodny przebieg. Badanie jest przeprowadzane na zlecenie lekarza w gabinecie ginekologicznym. W celu dokładnej diagnostyki najlepiej wykonać je w pierwszej fazie cyklu, a także należy pamiętać o opróżnieniu pęcherza przed samym jego wykonaniem.

Do wziernikowania wykorzystuje się specjalny przyrząd optyczny zwany histeroskopem, składającym się z dwóch części: rękojeści i wąskiej tulejki, na końcu której znajduje się źródło światła oraz kamerka. Obraz z kamery przesyłany jest na monitor, na którym specjalista dokonuje dokładnej oceny stanu macicy.

Oprócz funkcji diagnostycznej, badanie to pełni także funkcję terapeutyczną. Poprzez tulejkę histeroskopu lekarz ma możliwość wprowadzenia specjalnych mikro narzędzi, dzięki którym może pobrać wycinek do badania histopatologicznego, a także dokonywać drobnych zabiegów, na przykład usuwania mięśniaków macicy.

Choć samo wziernikowanie macicy w oczach wielu pacjentek budzi strach i przerażenie to w rezultacie nie ma się czego tak na prawdę obawiać. Badanie jest szybkie i praktycznie bezbolesne, a jego przebieg można porównać do standardowej wizyty u ginekologa.

Leczenie niepłodności, choć często ciężkie i długotrwałe, jest coraz skuteczniejsze. Powyższe badanie jest nierzadko kluczowe i decyduje o dalszym kierunku terapii, a jego wykonanie to kolejny krok w realizacji marzeń o własnym potomku.

Więcej informacji na temat histeroskopii znajdziesz tutaj