Odżywianie

Kiedy pojawia się na świecie dziecko, od pierwszych chwil życia chcemy otoczyć je należytą opieką tak, by było szczęśliwe i zdrowo rosło. O ile pierwsze trzy miesiące życia dziecka pod względem żywieniowym nie stanowią dla rodziców problemu, gdyż malec potrafiący tylko ssać i połykać żywi się wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, o tyle od czwartego miesiąca życia zaczynają się dylematy… Od czego zacząć rozbudowę diety dziecka? Czy wprowadzić gotowe słoiczki, czy może lepiej gotować samodzielnie? Kiedy wprowadzać mleko, mięso oraz produkty glutenowe? Jak przyrządzić pierwszą zupkę?

Schemat żywienia niemowląt

Powszechnie funkcjonują dwie szkoły odnośnie wprowadzania produktów uzupełniających dietę mleczną i uzależnione są od tego, czy dziecko jest karmione mlekiem naturalnym, czy modyfikowanym. Jedna z opinii głosi, że dietę dziecka karmionym mlekiem modyfikowanym należy wzbogacać od 4 miesiąca życia, natomiast dziecka na mleku matki od 6 miesiąca życia. Według nowego schematu wprowadzanie nowych produktów można rozpocząć od 4 miesiąca życia niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest mlekiem naturalnym, czy sztucznym. Bez względu na to, którą formę wybierzemy należy pamiętać o tym, że zawsze zaczynamy od wprowadzania dań jednoskładnikowych (ugotowanych, zmiksowanych warzyw i owoców). Nowy produkt wprowadzamy przez 5 kolejnych dni, zwiększając każdego dnia porcję. Zanim zaczniemy wprowadzać kolejny produkt, robimy 2 dni przerwy w celu wykluczenia ewentualnej alergii. Możemy podawać również kaszki i kleiki bezglutenowe. Gluten w małych ilościach można zacząć podawać w 5-6 miesiącu życia. Od 7 miesiąca życia można już podawać zmiksowane i drobno posiekane mięso oraz ryby, starte lub posiekane surowe warzywa i owoce, kaszę, pieczywo, jogurt naturalny, sery oraz kefiry. Krowie mleko możemy zacząć podawać po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Między 12, a 24 miesiącem życia dziecko może spożywać wszystkie produkty i pokarmy z rodzinnego stołu, przy założeniu stosowania odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diety oraz mniejszej ilości przypraw.

Samodzielne gotowanie, a gotowy słoiczek

Zarówno słoiczek, jak i samodzielne gotowanie jest odpowiednią formą żywienia dziecka. Argumentem przemawiającym za słoiczkiem jest to, że produkty wykorzystane do produkcji są odpowiednio przebadane, nie zawierają konserwantów i pochodzą ze sprawdzonych hodowli, czego nie możemy być pewni kupując samodzielnie produkty dostępne w sklepach i na rynkach. Z kolei produkty zawarte w gotowych daniach są poddane tylu procesom technologicznym, że zmniejsza się ich wartość odżywcza oraz smakowa. Jak znaleźć zatem złoty środek? Aby uniknąć zakupu pryskanych warzyw i owoców warto zacząć od gotowej zupki lub zrobić zakupy w sklepie ze zdrową żywnością, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy wzbogacać dietę niemowlęcia. Jeśli jednak decydujemy się na zakup produktów na rynku pamiętamy, aby przeczekać pierwszy moment, gdy zaczynają pojawiać się młode warzywa i owoce z uwagi na to, że często te najwcześniejsze są poddawane mocnym opryskom. Biorąc pod uwagę, że niemowlę początkowo zjada bardzo niewiele, podawanie gotowej zupki okaże się bardzo wygodne. Jeśli chcemy gotować samodzielnie pamiętajmy o podstawowych zasadach żywienia niemowląt, czyli od wprowadzania poszczególnych produktów zgodnie z wiekiem niemowlęcia. Gotując wywar należy pamiętać, że początkowo nie używa się tłuszczu zwierzęcego w postaci typowego mięsa, a jedynie zaprawia masłem lub oliwą z oliwek. Zupki i papki można śmiało zamrażać w pojemnikach próżniowych i sukcesywnie odmrażać, dzięki czemu zaoszczędzimy czas oraz pieniądze. Innym sposobem przedłużenia ich trwałości będzie wekowanie w procesie pasteryzacji.

Posiłek jest rytuałem, który sprawia, że dziecko poznaje nowe smaki oraz kształtuje poczucie bycia częścią rodziny, dlatego ważne jest, aby dziecko jadało wspólnie z rodzicami. Sięganie po gotowe obiadki ułatwia życie, jednak nie powinno być głównym składnikiem jadłospisu malucha. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek.