Turystyka

Sezon wakacyjny rozpoczęty, więc wielu urlopowiczom już chodzą po głowie egzotyczne podróże. Jeżeli nie wiesz, jaki kierunek wybrać zapraszamy w wirtualną podróż na Sri Lankę!

Sri Lanka jest państwem położonym na wyspie Cejlon. Wyspiarski kraj leżący na Oceanie Indyjskim jest oddzielony od wybrzeży Indii wąską cieśniną Palk, stąd też wpływy indyjskie w kulturze są bardzo widoczne. Na Sri Lance można porozumieć się za pomocą języka angielskiego, ale urzędowymi językami pozostają tamilski i syngaleski. Waluta Sri Lanki to rupia lankijska dzieląca się na sto centów.

Zróżnicowanie etniczne i religijne

Buddyzm jest religią dominującą na Sri Lance, co można dostrzec zwiedzając poszczególne miejsca – w każdym mieście znajduje się co najmniej jedna świątynia buddyjska. Wśród zabytków sakralnych znajdują się także wyjątkowe meczety i miejsca kultu hinduistów. Wyspę Cejlon zamieszkują głównie Syngalezi i Tamilowie, a także mniej liczni Arabowie i Europejczycy. Choć chrześcijanie stanowią ok. 7,5% ogółu społeczeństwa w większych miastach znajdują się także kościoły warte zobaczenia.

Egzotyczna natura Cejlonu

Nietrudno znaleźć Wyspę Cejlon na mapie – to jedna z największych wysp Oceanu Indyjskiego. Wokół lagunowych wybrzeży rozciąga się rafa koralowa. W południowej części Cejlonu wnosi się masyw górski z najwyższym wzniesieniem Sri Lanki znanym jako Pidurutagala i mierzącym 2524 m n.p.m. Podczas pakowania walizki pamiętaj o tym, że na Wyspie Cejlon panuje gorący i wilgotny klimat. Pora deszczowa przypada od maja do października, więc na Sri Lankę lepiej jechać wtedy, gdy w Polsce panuje słota lub mróz. Temperatury powietrza w styczniu są takie jak w Polsce latem, czyli ok. 22 – 26 stopni Celsjusza. Jeżeli zdecydujesz się na wędrówkę po lesie tropikalnym i monsunowym może zobaczysz cenne gatunki drzew, np. hebanowca lub drzewo atłasowe. Na Cejlonie żyją słonie, małpy, a także bardziej niebezpieczne zwierzęta, takie jak lamparty, szakale i niedźwiedzie, więc lepiej nie poznawać egzotycznej natury bez przewodnika.

Podróż na Sri Lankę

Na wyspę Cejlon najłatwiej, najszybciej (i najtaniej) dostać się samolotem. Obecnie niektóre linie lotnicze oferują loty w obie strony w cenie poniżej 2000 zł, więc warto wcześniej zarezerwować bilety. Jako obywatele UE nie potrzebujemy składać wniosku o wydanie wizy. Wystarczy wypełnić formularz on – line, aby móc odebrać wizę na lotnisku po przybyciu na Sri Lankę. Opłata za wydanie wizy turystycznej wynosi 30 $. Możesz przenocować w hostelu, albo w wybranym hotelu. Skorzystaj z opinii turystów, którzy już odwiedzili ten kraj – są cenniejsze niż zdjęcia prezentowane na portalach z noclegami.

- Egzotyczne podróże jakie odbyłam pozwalają nie tylko poznać świat od podszewki ale również dzielić się zdobytą wiedzą. Sri Lankę wspominam jako jedno z najwspanialszych miejsc jakie udało mi się odwiedzić. Uśmiechnięci ludzie, wspaniały klimat, bardzo niskie dla Europejczyków ceny. Urzekła mnie kolonialna architektura Colombo i Kandy. Jednak najpiękniejsze na Sri Lance jest to, że każdy ma prawo do przestrzeni publicznej, w tym także pies, kot czy słoń. Kierowcy często muszą omijać wygrzewające się na asfaltowych drogach zwierzęta, ale nie wywołuje to w nich agresji. Tolerancja i akceptacja dla odmienności gatunków, kultur, religii to tu podstawa egzystencji. Coś czego bardzo w Europie brakuje - mówi Magdalena Dandourian, redaktor naczelna portalu LifeandMore.pl