Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry objawia się nadmierną reakcją naszej skóry na rozmaite substancje, z którymi spotykamy się każdego dnia. Najczęściej występuje ono u małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.

Na wystąpienie AZS duży wpływ ma genetyka. Jeśli któryś z rodziców choruje na atopowe zapalenie skóry, wówczas ryzyko wystąpienia objawów u dziecka zwiększa się. W przypadku, kiedy u obojga rodziców stwierdzono występowanie AZS, u dziecka istnieje aż 80% prawdopodobieństwo zaistnienia choroby.

Skóra u osoby borykającej się z AZS posiada osłabioną barierę ochronną (płaszcz lipidowy). Głównym jej zadaniem jest ochrona nie tylko przed utratą wody, ale także przed wirusami i bakteriami oraz szkodliwym wpływem środowiska. Warstwa lipidowa u osób z atopowym zapaleniem skóry jest na tyle delikatna, że może ja podrażnić nawet mydło, wełniane i syntetyczne tkaniny, roztocza, czy sierść zwierząt. Osoby cierpiące na tą przypadłość powinny zatem funkcjonować w sterylnym środowisku, wystrzegać się powyższych alergenów oraz dodatkowo owoców cytrusowych i pomidorów. Powinny również ograniczyć stres.

AZS objawia się poprzez zaczerwienienie skóry, jej suchość oraz swąd. Zmiany te pojawiają się na twarzy i szyi, kolanach i dołach podkolanowych, a także zgięciach łokciowych. W przypadku zaostrzenia choroby, mogą one wystąpić praktycznie na całym naszym ciele. Zmianom tym bardzo często towarzyszy utrata części brwi, która jest związana z nieustannym pocieraniem twarzy. U chorych występuje również nienaturalna bladość skóry, liczne bruzdy skórne oraz przedwczesne zmarszczki pod oczami.

Do pogorszenia stanu skóry najczęściej dochodzi w okresie letnim oraz zimowym. Atopowe zapalenie skóry znacznie częściej dotyka także osoby, które w swojej pracy zawodowej stykają się z silnymi detergentami i substancjami odtłuszczającymi.

Właściwa diagnoza sprowadza się do stałej obserwacji chorego i występujących u niego objawów. Jest to konieczne, gdyż atopowe zapalenie skóry bardzo często myli się z wypryskiem kontaktowym lub modzelowatym, a czasem także i świerzbem. Warto zatem udać się do specjalisty, który wykona rozmaite testy skórne i postawi trafna diagnozę.

Źródło:

AZS - Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Atopowe_zapalenie_skóry

atopowe zapalenie skóry - blog-antyalergiczny.pl http://blog-antyalergiczny.pl/atopowe-zapalenie-skory/