Zdrowie

Katar, którego jednym z głównych objawów jest zatkany nos, pojawia się u nas z najróżniejszych przyczyn. Może wynikać ze zwykłego przeziębienia, alergii, a także zakażenia i zmian strukturalnych. Szacuje się, że przeciętny dorosły cierpi na przeziębienie nawet 3-4 razy w roku. Infekcje wirusowe są częstszą przyczyną zatkanego nosa u dzieci, niż u dorosłych. Bez względu jednak na przyczynę, katar zawsze działa tak samo - nie daje spać, utrudnia wypoczynek, zaburza oddychanie, męczy w ciągu dnia, a także powoduje bóle głowy i zatok.

Mówi się, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony tylko 7 dni. Nic bardziej mylnego. Prawda jest taka, że wcale nie musimy czekać na cud. W każdej chwili możemy sami udrożnić zatkany nos i przywrócić swobodne oddychanie. Istnieje bowiem szereg sposobów na uciążliwy katar. W zależności od własnych upodobań, możemy uciec się do domowych sposobów na katar lub sięgnąć po sprawdzone rozwiązania z aptecznej półki. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na zatkany nos, które zmniejszą do minimum nieprzyjemny dyskomfort.

Domowe sposoby na zatkany nos

1. Inhalacje

Na zatkany nos i trudności z oddychaniem jest wiele różnych sposobów. W leczeniu uporczywego kataru warto skorzystać z domowych i bezpiecznych sposobów. Dobrym rozwiązaniem są inhalacje, zwłaszcza ziołowe. Działają one przeciwzapalnie i rozrzedzają śluz, dzięki czemu przynoszą szybką ulgę w katarze. Inhalacje możemy przygotować zarówno z rumianku i szałwii, jak również mięty i macierzanki. Dobrze sprawdzą się też olejki aromatyczne, np. olejek eukaliptusowy i sosnowy. Inhalacje można wykonywać nawet do 3 razy dziennie. Podobne działanie mają ciepłe kąpiele lub prysznice. Gorąca para, która wydziela się podczas takich kąpieli, dostaje się do dróg oddechowych, powoduje rozrzedzenie wydzieliny i tym samym ułatwia oddychanie.

2. Intensywne nawilżanie

Innym, ale równie skutecznym rozwiązaniem na zatkany nos jest intensywne nawilżanie powietrza i śluzówki nosa. Wdychanie wilgotnego powietrza działa kojąco na podrażnioną śluzówkę. Ponadto, delikatnie rozrzedza wydzielinę zalegającą w przewodach nosowych i zatokach, co ułatwia jej usuwanie i pozwala efektywnie odetkać nos. Powietrze możemy nawilżać przy pomocy specjalnego urządzenia (do kupienia w sklepach AGD) lub rozwieszając w domu mokre ręczniki. Sprawdzonym sposobem na nawilżenie powietrza jest ustawienie w mieszkaniu (tuż obok grzejników) pojemników wypełnionych wodą. Parująca z nich woda będzie skutecznie nawilżać błonę śluzową nosa i zatok. Śluzówkę warto nawilżać także od wewnątrz - przyjmując dużą ilość płynów. Dozwolone są praktycznie wszystkie płyny: herbata, soki, woda niegazowana, napary ziołowe, zupki. Idealnym rozwiązaniem na zatkany nos są herbatki z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu. Nie dość, że rozgrzewają, to na dodatek świetnie nawadniają.

3. Witamina C

W pozbyciu się kataru pomoże również witamina C. Dzięki temu, że uszczelni naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i powoduje, że z nosa przestaje ciec niczym z niezakręconego kranu. Lekarze zalecają przyjmowanie 3-4 tabletek witaminy C dziennie.

4. Czosnek i natka pietruszki

Pomocne w katarze są również czosnek i natka pietruszki. Ten pierwszy uznawany jest za naturalny antybiotyk i wykazuje działanie antybakteryjne. Można go zjadać w postaci surowej lub jeść z miodem dla złagodzenia smaku. Natka pietruszki z kolei posiada duże ilości witaminy C. Warto dodawać ją do ciepłego rosołu lub posypywać nią kanapki.

Apteczne sposoby na zatkany nos

1. Woda morska

Ulgę w zatkanym nosie przyniesie także wiele aptecznych specyfików. Wśród bogatej gamy produktów, dużą popularnością i skutecznością cieszy się woda morska. Jest to sól fizjologiczna do płukania nosa. Spray z wodą morską przepłukuje drogi oddechowe i zatoki, pomaga usunąć zalegający śluz, a także gromadzące się bakterie i tym samym praktycznie natychmiast przynosi ulgę zatkanemu nosowi. Woda morska, jak np. Vicks AquaForte wspomaga proces udrożniania nosa i ułatwia naturalne oddychanie. Można ją stosować nawet kilka razy dziennie.

2. Olejki eteryczne

Dobrym rozwiązaniem na zatkany nos są również olejki eteryczne, zwłaszcza w postaci wygodnych w użyciu aerozoli, jak np. Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus. Łagodzą one objawy niedrożności nosa występującej w przeziębieniu, przynoszą ulgę w nieżycie nosa, jak również w zatkanym nosie. Podobne działanie wykazują maści zawierające mentol lub wyciąg z eukaliptusa. Najczęściej poleca się nacieranie maściami eterycznymi okolic klatki piersiowej i szyi, będących w bezpośrednim sąsiedztwie nosa. Nie należy smarować samej twarzy, gdyż substancje te działają lekko drażniąco na oczy i mogą wywołać nieprzyjemne łzawienie. Na podobnej zasadzie działają plasterki z olejkami eterycznymi. Szczególnie polecane są one dzieciom. Takie plasterki delikatnie rozszerzają nozdrza i dzięki temu ułatwiają swobodniejsze oddychanie.