Turystyka

Czy zastanawialiście się kiedyś nad historią warszawskiej Starówki, jej początkami, zniszczeniem i odbudową? Słyszeliście legendy związane z warszawską Syrenką? A może znacznie bardziej niż dawne dzieje interesuje Was chemia, jak polską noblistkę, Marię Skłodowską-Curie? A może jesteście melomanami i kochacie Chopina? Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów, tych zauroczonych Warszawą i tych troszkę mniej pałających miłością do miasta, starszych i młodszych na zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem!

Mini-przewodnik po warszawskiej Starówce

Podniesione z wojennych gruzów Stare Miasto zostało zrekonstruowane w 90%. Jest to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne miejscem w Warszawie i nie mogło go zabraknąć w naszym krótkim zestawieniu. 2 września 1980 roku Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zacznijmy jednak od początku… Dzieje Starówki sięgają XIII wieku, kiedy to bogaci kupcy osiedlali się w okolicach szlaku handlowego Morze Czarne – Morze Bałtyckie (zamieszkiwali teren mniej więcej odpowiadający obszarowi między dzisiejszymi ulicami Świętojańską i Nowomiejską). Centrum Starego Miasta zamieszkiwali najbogatsi, każdy do zagospodarowania miał około 315 metrów kwadratowych. Ich kamienice były zazwyczaj bardzo wąskie, jedno lub dwupiętrowe i wykonane z cegieł. Od 1431 roku wprowadzono zakaz używania drewna do budowy, oczywiście ze względu na groźbę pożarów, które były prawdziwą zmorą średniowiecznych miast. Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy, miasto zaczęło dynamicznie się rozwijać. Pojawiły się zbiorniki wody pitnej, system wodociągowy, okazałe kamienice i targowiska. Od 1817 roku rozpoczęły się m.in. przebudowa Barbakanu, rozbiórka bram Nowomiejskiej i Krakowskiej oraz Ratusza i okolicznych sklepów. Po bombardowaniach związanych z powstaniem warszawskim ocalały jedynie dwa budynki. Rekonstrukcje zaczęto od uprzątnięcia gruzów i usunięcia reliktów budynków. Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem to okazja, by dowiedzieć się więcej na temat odtworzenia zabudowy Starego Miasta i towarzyszących jej kontrowersji. Ze sprzeciwem spotkało się m. in. celowe wyburzanie budynków, które były w dobrym stanie.

Legendarne zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem

Przejdźmy teraz do punktu widokowego, który znajduje się na Gnojnej Górze. Rozciągający się z tego miejsca widok zapiera dech w piersiach. Można stąd podziwiać prawobrzeżną Warszawę oraz Bulwary Wiślane. Do 1844 roku w tym miejscu znajdowało się wysypisko śmieci, które według legend miało moc uleczania. Ludzie święcie w to wierząc, zakopywali na wysypisku chorych (po szyję!), aby wyzdrowieli.

Kolejnym miejscem opromienionym urokiem legendy jest pomnik Warszawskiej Syrenki. Według opowieści Artura Oppmana, Syrenkę zauważyło dwóch rybaków – Mateusz i Szymon. Chcieli ją pojmać i oddać w darze ,,miłościwemu księciu na Czersku”. Syrenka mieszkała w leśnym źródełku, które teraz znajdowałoby się przy ulicy Bugaj. Z niewoli uratował ją pasterz, którego zauroczyła do tego stopnia, że postanowił ją uwolnić i uciec razem z nią. Aby zachować pamięć o tej historii w Warszawie znajdują się pomniki Syrenki Warszawskiej (m.in. na Starym Mieście, na Powiślu i na ulicy Grochowskiej), która mieczem i tarczą ma chronić swój lud. Syrenka została uwieczniona również w herbie miejskim.

Warszawa Marii Skłodowskiej-Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się przy ulicy Freta 16, gdzie urodziła się polska noblistka. Chcą przyjrzeć się bliżej życiu Marii i jej rodziny, warto udać się właśnie tu! Na wystawie eksponowane są m.in. rzeczy osobiste państwa Curie oraz Władysława Skłodowskiego – ojca Marii. Na szczególną uwagę zasługują repliki aparatury chemicznej, z której mogła korzystać odkrywczyni radioaktywnych pierwiastków. Bilet normalny do muzeum kosztuje 11 złotych, a ulgowy zaledwie 6 zł.

Fryderyk Chopin, czyli muzyczne zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem

Niezwykłą ekspozycję w Muzeum Fryderyka Chopina zaprojektowała firma Grzegory & Partnerzy Architekci. Na poziomie -2 przeznaczony jest na wystawy czasowe. Nieco wyżej, bo na poziomie -1 zlokalizowano część wystawy stałej zatytułowaną ,,Pianista i Kompozytor”. Można tu zobaczyć m. in. kopię odlewu lewej dłoni Fryderyka Chopina i salę koncertową. Na poziomie 0 czekają sale ,,Żelazowa Wola i młodzieńcze peregrynacje” oraz „Warszawa”. Zwiedzając pierwszą z nich, znajdziemy się w przejściu w kształcie tuby z umieszczoną na ścianach XIX-wieczną mapą. Na poziomie 1 poczujemy się jak w prawdziwym ,,Salonie Paryskim”, następnie w sali ,,Kobiety”, poznamy panie, które odegrały ważne role w życiu mistrza. Najwięcej uwielbianych utworów Chopina usłyszymy w sali ,,Nohant”. Tytuł tej części wystawy pochodzi od nazwy wsi, w której znajdowała się posiadłość należąca do George Sand (Chopin bardzo lubił tam pracować nad nowymi kompozycjami). Na poziomie 2 znajdują się sale ,,Podróże po Europie” ,,Osobowość” oraz ,,Śmierć”. Wizyta w nich pokazuje nam geniusza w bardzo ludzkim świetle. Pozwala również prześledzić jego ostatnie lata i dni.

Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem może odbywać się na wielu trasach i szlakach tematycznych. Dobry przewodnik po Warszawie pomoże Wam ułożyć program perfekcyjnie dostosowany do naszych potrzeb. Zainteresowani? Odwiedźcie http://warszawazwiedzanie.pl/!