Zdrowie

Według statystyk problem nadmiernego wypadania włosów wskazuje tendencje wzrostowe, co oznacza, że coraz więcej osób boryka się z przerzedzaniem się fryzury. Bagatelizowanie utraty włosów sprawia, że do trychologa trafiają osoby z zaawansowanym stadium łysienia, przez co leczenie jest długotrwałe i zwykle konieczne jest zastosowanie terapii skojarzonej. Nie zawsze też można liczyć na przywrócenie utraconych kosmyków. Obecnie mamy do dyspozycji najróżniejsze maści i suplementy, ale nie w każdym przypadku gwarantują one satysfakcjonujących efektów. Godną polecenia metodą jest terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Na czym polega skuteczność owej metody?

Osocze bogatopłytkowe remedium na łysienie?

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta, dzięki czemu produkt ten jest w stu procentach biokompatybilny z jego organizmem. Oznacza to, że nie należy martwić się o wystąpienie reakcji alergicznej po wstrzyknięciu w skórę preparatu z osoczem. Osocze bogatopłytkowe jest od lat stosowane w medycynie, a od jakiegoś czasu również wykorzystuje się je do hamowania łysienia. Tego typu terapia sprawdza się w przypadku osób borykających się z łysieniem plackowatym czy też mającymi osłabione włosy, wymagające dogłębnego odżywienia. Metoda ta jest szczególnie polecana dla pacjentów, u których zawiodły różnego typu metody zachowawcze.

Skuteczność terapii osoczem bogatopłytkowym jest potwierdzona licznymi badaniami.

Zobacz: Osocze bogatopłytkowe w leczeniu łysienia i wypadania włosów

Na czym polega terapia osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe otrzymuje się z krwi pacjenta po podaniu mu miejscowego znieczulenia. Próbówki z krwią są poddawane wirowaniu w specjalnej wirówce laboratoryjnej w celu oddzielenia czerwonych krwinek od osocza oraz zagęszczenia preparatu. Stopień zagęszczenia płytek krwi może być różny, co zależy od zastosowanego zestawu do przygotowywania preparatu.

Po odwirowaniu osocza, poddaje się je działaniu czynnika aktywującego w celu uwolnienia zawartości z płytek. Tak skoncentrowany preparat zawiera proteiny oraz czynniki wzrostu, które wykazują właściwości stymulujące mieszki włosowe. Recepturę stosuje się podczas zabiegu mezoterapii polegającą na ostrzykiwaniu skóry głowy dotkniętej przerzedzeniem włosów.

Z płytek krwi zostają uwolnione czynniku wzrostu, które indukują komórki macierzyste mieszków włosowych, na skutek czego przechodzą one ze stanu uśpienia do stanu aktywnego. Taka stymulacja sprawia, że włosy zaczynają wkrótce odrastać. Potwierdzono, że po zastosowaniu terapii osoczem bogatopłytkowym włosy stają  się możniejsze i gęstsze, ale na rezultaty trzeba zwykle poczekać około trzech miesięcy.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, które mogą wystąpić po zabiegu, to są nimi zwiększone napięcie skóry głowy w miejscach, gdzie nastąpiła iniekcja preparatu. Jest to normalne zjawisko, ponieważ uwolnione z płytek czynniki wzrostu intensywnie oddziałują na tkanki.

Zwykle stosuje się trzy zabiegi w dwumiesięcznych odstępach czasowych, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Terapia osoczem może być stosowana u osób, u których nie doszło do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych. Dlatego też bardzo ważne jest zgłoszenie się do trychologa, który podda ocenie skórę głowy oraz włosy. Uzyskanie prawidłowej diagnozy pozwoli na dobranie skutecznej metody leczenia.

Przeciwskazania do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Przeciwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są choroby autoimmunologiczne, skłonności do tworzenia się przerośniętych blizn, infekcja wirusem opryszczki, ciąża, karmienie piersią oraz aktywne ogniska na skórze zakażone bakteriami.