Zdrowie

Drugiego takiego nie dostaniesz, szanuj więc swoje zdrowie. Żeby nie błądzić, dowiedz się jak właściwie działa ten niesamowity narząd i jak możesz pomóc mu w codziennej pracy, zwłaszcza jeśli czujesz, że powoli przestaje pracować prawidłowo.

Wątroba strażnikiem

O funkcjach wątroby uczy się w szkole średniej, warto jednak przypomnieć ile jej zawdzięczamy. Po pierwsze jest to jedyne miejsce w organizmie, które zapobiega do tego stopnia rozprzestrzenianie się toksyn z pokarmu do tkanek. Zanim bowiem bogata w substancje pokarmowe krew zostanie wypompowana z serca do płuc, a następnie do wszystkich tkanek organizmu, musi żyłą wrotną trafić właśnie do wątroby, przejść dokładną „kontrolę jakości” i gdy zostanie pozbawiona np. związków amoniaku lub substancji toksycznych (które są tu przyłączane do kwasu glukuronowego, co przygotowuje je do wydalenia) pochodzących z chociażby niektórych inwazyjnych leków. Z tego powodu dietetycy z jednej strony zalecają włączenie wątróbki do diety z powodu zawartych w niej większości witamin, z drugiej strony radzą nie przesadzać i kupować ją tylko ze sprawdzonych źródeł, żeby nie doprowadzić do zatrucia.

I fabryką

Poza filtracją w wątrobie zachodzi również mnóstwo procesów metabolicznych – zarówno syntez, jak i reakcji rozkładu, głównie dotyczących spożywanych i tworzonych przez nas tłuszczy. Nie moglibyśmy ich jednak nawet wchłonąć, gdyby nie wytwarzana przez ten narząd żółć, która zmniejsza napięcie powierzchniowe niczym mydło. Pozwala to na trawienie enzymatyczne tłuszczu wewnątrz jelita. Wątroba jest również istotnym przystankiem dla lipoprotein. To właśnie na podstawie stosunku LDL (lipoproteiny o małej gęstości – zmierzające do tkanek) do HDL (lipoproteiny o dużej gęstości – zmierzające do wątroby) ocenia się ryzyko wystąpienia i skalę postępowania miażdżycy. W kwestii węglowodanów, wątroba stanowi magazyn – nadwyżkę glukozy zamienia w glikogen, a gdy zachodzi potrzeba – uwalnia z niego pojedyncze cząsteczki cukru, uwalniając zapas energii. Większość biochemicznych reakcji w tym miejscu wiąże się też z uwolnieniem energii w postaci ciepła – jeśli zastanawiało Cię kiedyś gdzie dokładnie generujemy większość niezbędnej nam do prawidłowego funkcjonowania temperatury – już wiesz, że nie jest to serce lub żołądek.

Uszanuj własne zdrowie

Jeśli chcesz cieszyć się w pełni ze zdrowej wątroby do późnej starości – jest kilka sposobów, by dbać o nią na co dzień. Być może brzmi to banalnie, ale zwiększ swoją aktywność fizyczną – nie tylko zgubisz niepotrzebną masę, ale przeciwdziałasz w ten sposób otłuszczaniu wątroby, co grozi poważnymi powikłaniami. Z drugiej strony nie wolno Ci się głodzić – prowadzi to do tworzenia ciał ketonowych, które nie tylko zaburzają metabolizm lipidów w wątrobie, ale powodują kwasicę osocza krwi. Ważna jest za to zbilansowana dieta bogata we wszystkie mikro i makroelementy oraz witaminy. Jeśli chodzi o suplementację, warto zaopatrzyć się w cholinę, której głównym producentem w Polsce jest Hepatil. Kiedyś związek ten zaliczany był do witamin z grupy B, jest to prekursor lecytyny, która pozytywnie wpływa na metabolizm cholesterolu i przede wszystkim uczestniczy w prawidłowym działaniu mózgu i reszty układu nerwowego. O preparacie możemy przeczytać tutaj.

Co może nam zaszkodzić?

Powszechnie wiadomo, że osoby pijące duże ilości alkoholu szczególnie narażone są na takie choroby jak żółtaczka lub marskość wątroby. Tak naprawdę nie ważne w jakiej formie – każdy napój z procentem to cios w jeden z naszych najważniejszych organów. Współcześnie narażeni jesteśmy jednak na drugi bardzo inwazyjny czynnik – metale ciężkie. Nie ważne czy z zakorkowanych ulic dużych miast, lakierów do włosów, owadobójczych sprayów czy innych aerozoli – szkodliwe opary, które czasem wpisują się nawet w ryzyko zawodowe górników i hutników, zmuszają wątrobę do wzmożonej pracy, której może nie podołać. Jeżeli jesteśmy narażeni na jakiekolwiek źródło toksyn, dla zdrowia naszej wątroby witaminy i cholina mogą nie wystarczyć. Z kolei skład suplementu diety Hepatil zawiera dodatkowo algi chlorelli oraz wyciąg z karczocha – stuprocentowo naturalne składniki, które pomogą nam wydalić toksyny z organizmu, w szczególności metale ciężkie.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach. Jeśli nie chcesz już jako osoba w średnim wieku mieć problemów z wątrobą, zacznij od tego momentu pracować nad swoim stylem życia. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć – wizyty u lekarza specjalisty i operacje nie należą przecież do najprzyjemniejszych wspomnień.