Rzeszów

Ekshumacja z perspektywy prawa międzynarodowego, karnego, cywilnego, administracyjnego, wyznaniowego i kanonicznego to główne tematy konferencji naukowej, która odbędzie się w najbliższy wtorek 13 grudnia 2016 r. w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Gościem specjalnym dyskusji pt. „Ekshumacja jako czynności dowodowo-poszukiwawcza w świetle standardów ochrony praw człowieka” będzie dr Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Organizowana przez WSPiA konferencja będzie pierwszą w Polsce dyskusją dotycząca tak szerokiego spektrum zagadnień. Celem konferencji jest analiza przepisów prawa, dotyczących wyjęcia zwłok z grobu (ekshumacji) w kontekście standardów ochrony praw człowieka. W dyskusji podjęta zostanie próba odniesienia się do problematyki przesłanek podjęcia takiej czynności w postępowaniu karnym oraz praw przysługujących osobom najbliższym dla ekshumowanego. Przedstawione zostaną ramy procesowe i administracyjne ekshumacji. Poruszone zostaną również kwestie ekshumacji z perspektywy możliwości dokonania ustaleń dowodowych w wyniku ponownych oględzin i otwarcia zwłok.

Dyskusja ma także na celu odniesienie się do najistotniejszych problemów pojawiających na styku przepisów prawa procesowego oraz ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, jak również rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi w kontekście międzynarodowych i konstytucyjnych standardów ochrony praw człowieka.

Jak tłumaczy prof. Czesław Kłak, Dziekan – Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA oraz Dyrektor Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, problematyka ekshumacji jest niezwykle istotna. – W przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele poglądów nt. ekshumacji, które nie są do pogodzenia z treścią obecnie obowiązujących przepisów. Wynikają z nierzetelnej analizy normatywnej. Podczas konferencji nie będziemy analizować konkretnych przypadków i powodów podejmowania decyzji w przedmiocie ekshumacji. Chcemy przeprowadzić rzetelną, naukową debatę, której założeniem jest interdyscyplinarne spojrzenie na problematykę ekshumacji. Dlatego uwzględniliśmy aspekt międzynarodowy, konstytucyjny, prawno-karny, jak również cywilno-prawny – wylicza prof. Czesław Kłak.

Dodaje, że warto podkreślić, iż obowiązujące przepisy dotyczące ekshumacji są dalekie od precyzji i jednoznaczności. – Otwiera to szerokie pole interpretacyjne, ale nie oznacza to, że każda interpretacja może zostać podzielona, jak również, że nie ma możliwości wyznaczenia granic normatywnych przy podejmowaniu i realizowaniu decyzji w przedmiocie ekshumacji – zaznacza prof. Czesław Kłak. Debata naukowa ma służyć wskazaniu tych obszarów, w których występuje zbieżność poglądów oraz uwypuklenie tych, gdzie występują zasadnicze rozbieżności, celem wypracowania takiego modelu instytucji prawnej, jaką jest ekshumacja, aby w nieodległej przyszłości wprowadzić przepisy eliminujące możliwość wielu wykluczających się interpretacji. Warto zaznaczyć, że w konferencji uczestniczyć będą przedstawiciele różnych instytucji. Swój udział potwierdzili przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Instytutu Pamięci Narodowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, jak również przedstawiciele duchowieństwa – mówi prof. Czesław Kłak.

W konferencji pt. „Ekshumacja jako czynności dowodowo-poszukiwawcza w świetle standardów ochrony praw człowieka” uczestniczyć będą m.in. dr Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dr Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki, Maria Kurowska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, dr inż. Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz pracownicy naukowi WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Dyskusja nt. „Ekshumacja jako czynności dowodowo-poszukiwawcza w świetle standardów ochrony praw człowieka” odbędzie się w najbliższy wtorek 13 grudnia 2016 r. Jej organizatorami są WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00.