Zdrowie

Kobiety wiedzą jak uciążliwe są stany zapalne okolic intymnych. Na szczęście jest wiele sposobów, żeby sobie pomóc.

Dlaczego okolice intymne są tak wrażliwe
Wiele kobiet dość często boryka się z infekcjami okolic intymnych. Skąd ta nadwrażliwość? O równowadze i zdrowiu dróg rodnych, w dużej mierze decyduje pH - prawidłowe powinno mieć kwaśny odczyn. Jego zmiana może powodować rozwój drobnoustrojów, które wywołują stany zapalne. Nawet menstruacja może spowodować zmiany w odczynie środowiska okolic intymnych, stąd duża wrażliwość na infekcje. Co więcej, w pochwie bytuje pozytywnie oddziałująca flora bakteryjna, która może zostać naruszona na przykład antybiotykami. Często też, ze względu na bliskie położenie dróg rodnych i moczowych, infekcje tych dwóch układów występują jednocześnie.

Jak zapobiegać infekcjom
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o to, żeby infekcje nie zdążyły się rozwinąć. Dlatego dobrze jest stosować probiotyki i żele, które regenerują naskórek i dbają o prawidłową florę bakteryjną. Jednym z takich produktów jest inVag®. Ten probiotyk jest zalecany zarówno jako profilaktyka infekcji, a także jako wspomaganie leczenia farmakologicznego. Nadaje się on do stosowania również po przebytej chorobie, aby przywrócić właściwą równowagę.
Żeby zapobiegać infekcjom układu rozrodczego, warto zadbać też o układ moczowy. Najprostszym środkiem profilaktycznym, dostępnym w każdym sklepie spożywczym jest suszona żurawina. Podjadając ten smakołyk zapobiegamy nawracającym infekcjom pęcherza.

Jak poradzić sobie z infekcją
Kiedy jednak nie uda nam się ustrzec przed zakażeniem, należy zrobić wszystko, żeby skrócić czas infekcji i złagodzić objawy. Po pierwsze, w czasie choroby nosić należy przewiewną, bawełnianą bieliznę. Po drugie, stosować warto probiotyki takie, jak wymieniony powyżej. Dobrze jest też do codziennej higieny używać specjalnego płynu dedykowanego okolicom intymnym.
Na czas infekcji należy zrezygnować z wizyt na basenie, długich kąpieli i kontaktów seksualnych. Ręczniki, pościel i piżamę warto zmienić, ponieważ na materiałach również mogą przenosić się drobnoustroje. 
Przede wszystkim jednak należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki i ich dawkowanie.