Z życia wzięte

Jeśli właśnie budujesz dom lub po prostu wymieniasz okna w swoim mieszkaniu na nowe, zastanów się nad rozwiązaniem, jakim jest montaż tzw. ciepłego parapetu, który skutecznie eliminuje problem przedmuchów pomiędzy oknem a parapetem, a jednocześnie zasadniczo powstrzymuje „uciekanie” ciepła. Montaż jest stosunkowo prosty, a Ty możesz odnieść z tego typu rozwiązania sporo korzyści.

Ciepły parapet – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Ciepły parapet to nic innego, jak profil podokienny wykonany najczęściej z bardzo twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS lub twardego styropianu EPS. Dlaczego warto wziąć pod uwagę właśnie tego typu rozwiązanie podczas montażu okien? Ciepły parapet pozwala nam wyeliminować problem związany z przedmuchami powietrza, jakie często maja miejsce pomiędzy oknem, a parapetem. Dzięki temu możemy pozbyć się także licznych mostków termicznych, co w konsekwencji pozwala na znaczące ograniczenie strat ciepła i tym samym zwiększenie stopnia izolacyjności całej konstrukcji okiennej. Ciepłe parapety pozwalają także całkiem skutecznie zatrzymać proces powstawania zawilgoceń. To proste w montażu rozwiązanie stanowi również konkretne oparcie dla parapetu zewnętrznego i wewnętrznego. Kiedy jednak warto zastosować takie podejście w kwestii izolacyjności i uszczelniania?

Ciepły parapet – warunki montażu

Jeśli montujesz właśnie okna, wiesz zapewne, że niezwykle istotna kwestia jest właściwie wykonane uszczelnienie i to na całym obwodzie okna. Pozostawienie miejsca przeznaczonego na montaż zewnętrznego i wewnętrznego parametru wymusza stworzenie większej szczeliny na dolnej linii okna. I o ile w przypadku mniejszych okien zapewnienie ciągłości izolacji nie stanowi z reguły większego problemu, o tyle w przypadku okien dużych spraw się nieco komplikuje.

Montując małe lub średnie okna, wystarczy zazwyczaj uszczelnić przestrzenie korzystając ze specjalnych wkładek termicznych wspartych silikonem. W przypadku okien o większych rozmiarach i wadze, dobrze sprawdzi się rozwiązanie polegające na zastosowaniu właśnie tzw. ciepłego parapetu.

Twardy polistyren ekstrudowany lub styropian EPS kładzie się na podokiennej części ściany, co doskonale ograniczy mostki termiczne w dolnej części okna, tym samym zapobiegając stratom ciepła, chroniąc przed wodą i wiatrem. Poza tym tego typu rozwiązanie zapewnia stabilne oparcie dla okna.

Ciepłe parapety przykleja się do podłoża, wypoziomowanego i wyrównanego, wykorzystując pianę do montażu płyt styropianowych bądź kleju do styropianu. Całość uzupełnić można nierozprężona pianka lub silikonem. Ważne jednak, aby piana została rozprowadzona gęsto i aby wyeliminować ryzyko powstawania pustych przestrzeni powietrznych pomiędzy podłożem a profilem podokiennym, czyli tzw. ciepłym parapetem.

O czym warto pamiętać decydując się na ciepły parapet?

Po pierwsze, jeśli parapet zewnętrzny będzie montowany później niż parapet ciepły, należy pamiętać, aby profil podokienny zabezpieczyć, np. preparatem gruntującym tynki, przed działaniem promieni słonecznych. Poza tym profile muszą zostać idealne dopasowane do profilu ościeżnicy, dlatego właśnie często robi się je na indywidualne zamówienie. To jednak bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, zatem warte jest z pewnością naszego zainteresowania.

Zawsze warto także skorzystać z pomocy fachowców. Zatem jeśli zastanawiasz się nad rozwiązaniem, jakim jest ciepły parapet, wejdź po prostu na https://sklep.grupamagnum.eu/ i pozbądź się jakichkolwiek wątpliwości!