Z życia wzięte

Niezależnie od tego czy mowa o kontrakcie na budowę luksusowego hotelu czy po prostu chodzi o chęć zrobienia zadaszenia lub naprawy strukturalnej w swoim domu - niezmiennie konieczne jest, aby mieć pewną szczątkowe wiedzę o rusztowaniach.  Rusztowania to wznoszone tymczasowe konstrukcje w celach remontu, budowy lub dekoracji budynków użyteczności publicznej, domów prywatnych i innych budowli.

Bezpieczeństwo to priorytet

Ważne jest nie tylko to, aby kupić czy wynająć właściwy rodzaj rusztowania, aby planowane zadanie zostało wykonane prawidłowo, ale także chodzi o kwestię utrzymania bezpieczeństwa własnego i robotników budowlanych zatrudnionych do realizacji. Szacuje się, że 65% osób zatrudnionych w branży budowlanej pracuje na rusztowaniach. Dlatego nie powinno dziwić, że niektóre z najczęstszych wypadków na budowach są właśnie związane z rusztowaniami.

Rusztowania to łatwe do zmontowania konstrukcje ze stali lub drewna. Tworzą pomosty robocze, aby móc uzyskać łatwy dostęp do wysokiej elewacji budynku lub innej konstrukcji w trakcie budowy lub remontu. Istnieją dwa podstawowe rodzaje rusztowań, stałe i ruchome.

Rusztowania stałe

Stałe rusztowania są budowane obok budynku i mogą być niezależną konstrukcją. Niezależne rusztowanie ma słupki po obu stronach platform roboczych. Pozwala to na upewnienie się, że niezależne rusztowanie pozostanie w pozycji stojącej, bez wsparcia ze strony budynku w trakcie budowy lub remontu. Najważniejsze jest to, że rusztowanie powinno być odpowiednio zabezpieczone lub powiązane ze strukturą w ramach remontu lub budowy w różnych odstępach czasu – zawsze zapewniając ogólną stabilność konstrukcji.

Rusztowania jezdne/ruchome

Rusztowanie jezdne ruchome czy też mobilne to rodzaj niezależnego wolnostojącego rusztowania. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na koła do rusztowań które umożliwiają łatwe przenoszenie konstrukcji z miejsca na miejsce.

Każdego rodzaju rusztowania powinny być zaprojektowane przez profesjonalnego inżyniera i powinny być oddane do użytku po pozytywnym przejściu testów obciążeniowych. Przed dokonaniem zakupu lub wynajmu należy jednak przede wszystkim określić zakres projektu budowlanego dostosowany do danej sytuacji, budżetu i potrzeb. Dopiero na tej podstawie można znaleźć rusztowanie odpowiednie do wymagań danego zadania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą: http://e-kolka.com.pl/