18
Pn, Cze

Turystyka

Zimowe wyjazdy na narty to coraz częstszy sposób na aktywne spędzanie zimowych ferii. Polacy ochoczo wybierają zagraniczne kierunki, z takich powodów jak pewność pogody, dużej pokrywy śnieżnej czy dobrze przygotowanych kompleksów narciarskich. Pokażemy w niniejszym artykule do jakich krajów wybieramy się najczęściej i dlaczego.

Narty? Włochy!

Włochy przyciągają jak magnez. Z jednej strony przepiękne góry, a z drugiej morze - jeżeli pojedziemy do Val di Fiemme, to możemy te dwie rzeczy załatwić za jednym razem. Tego miejsca nie trzeba przedstawiać - jest dobrze znane Polakom - znajduje się niedaleko Trydentu czy Wenecji (3 godziny jazdy samochodem). Należy ono do megakompleksu Dolomity SuperSki, które jest uważane za jedne z najlepiej przystosowanych oraz przystępnych dla turystów pod względem lokalizacyjnym, widokowym oraz noclegowym. Posiadają aż 1200 kilometrów tras narciarskich dla każdego oraz 460 wyciągów narciarskich. Mówi się, że ktoś, kto był tam choć raz, już nie będzie chciał zjeżdżać nigdzie indziej – jeśli na narty, to Włochy.

A może Słowacja?

Być może wiele osób może zdziwić obecność naszych południowych sąsiadów, jednak radzą sobie oni całkiem nieźle w narciarskim świecie. Główną chlubą są dwa mega kompleksy sportowe. Pierwszy z nich Jasna-Chopok to ponad 30 kilometrów tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Znajdują się tutaj nawet odcinki do wykonywania akrobacji na nartach czy cieszący się szczególnym zainteresowaniem park dla dzieci. Oprócz nauki jazdy na nartach zostało przygotowane pełno atrakcji, takich jak zimowe zamki, specjalne strefy odpoczynku czy zabawy z maskotkami. Drugim takim miejscem na Słowacji jest park Donovaly z wygodnymi wyciągami oraz dobrze przygotowanymi trasami. Posiada FunPark dla najmłodszych - największy tego typu obiekt na Słowacji, a drugi w Europie. Dzieci mogą tam uczyć się jeździć na nartach czy snowboardzie, a także testować swoje umiejętności na torach przeszkód czy karuzelach - kiedy są już zmęczone jazdą.

Coś dla lokalnych patriotów

Oczywiście nie można nie wspomnieć o Polsce, jako kierunku, do którego wybierają się nasi rodacy na narty. Miejsca takie jak Dwie Doliny - Muszyna - Wierchomla, Zakopane czy Bukowina Tatrzańska są świetnymi wizytówkami narciarskimi naszego państwa. Dużo tras o zróżnicowanych poziomach trudności, mili gospodarze w pensjonatach oraz przystępne ceny w porównaniu do zagranicy sprawiają, że turystów zawsze jest sporo i w niektórych okresach ciężko znaleźć nocleg od ręki. Cieszy również stałe powiększanie atrakcji dla rodzin z dziećmi - programy animacyjne, specjalne szkółki prowadzone po polsku to przewaga nad zagranicą. Problemem ostatnich lat jest coraz krótsza zima, ale na szczęście dobre systemy naśnieżania nie pozwalają tego odczuć samym narciarzom.

Jazda na nartach to świetny sposób na zimową aktywność - nie tylko poprawimy swoją kondycję, spędzimy czas na świeżym powietrzu, ale także oderwiemy się od siedzenia na kanapie zimą. Nie pozostaje nic innego jak pakować narty do bagażnika i ruszać w drogę. Gdzie? Tutaj opcji jest już bardzo wiele – cała Europa stoi otworem!