18
Pn, Cze

Magazyn Kulturalny

W zasadzie wszystkie nurty w malarstwie można w jakiś sposób opisać. Mają swoje charakterystyczne cechy i wyznaczniki, dzięki czemu można w zasadzie bez większych problemów postawić na ich przynależność do wybranych epok. Jak to wygląda w przypadku malarstwa współczesnego?

Ciężko ująć w konkretne ramy

Malarstwo współczesne ma w sobie coś takiego, co ciężko jest jednoznacznie przydzielić do danych nurtów. Z jednej strony można sądzić, iż dzieło ma wszystko, aby uplasować się w roli malarstwa nowoczesnego. Chodzi przede wszystkim o to, że ten styl jest niezwykle trudno do konkretnego scharakteryzowania. Co konkretnego o nim wiemy?

Otóż malarstwo współczesne swój początek miało w połowie XX wieku i zdecydowanie wpłynęły na to takie gałęzie sztuki, jak konstruktywizm, abstrakcjonizm, czy dadaizm. Nie da się jednak ukryć, że współczesny artysta znacznie różni się od wszystkich swoich poprzedników. W tym wypadku ma on przede wszystkim zadanie interakcji z odbiorcą za pomocą rożnego rodzaju farb, kolorów oraz faktur. 

W malarstwie nowoczesnym artysta powinien stale poszerzać swoją wiedzę i dbać o warsztat artystyczny. To pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystywanie potencjału, który daje ten nurt. Panuje w nim naprawdę duża dowolność, dzięki temu każdy powinien się w tym odnaleźć i stworzyć obrazy, które będą go najlepiej wyrażały.  

Czy można się tego nauczyć?

Jak najbardziej tak, niemniej jednak, wiele będzie zależało od naszych osobistych prób i śledzenia trendów. Malarstwo jest przede wszystkim wychodzeniem poza klasyczne ramy i tworzenie czegoś zupełnie odmiennego. Oczywiście można wzorować się na najlepszych twórcach, jednakże najlepiej jest jak najlepiej wyrażać siebie. 

Najlepszym rozwiązaniem, jest udać się do sklepu plastycznego, np. takiego jak http://loveart.pl/ i tam znaleźć dla siebie odpowiednie przybory do malowania. Dzięki temu tworzenie pierwszych obrazów będzie jeszcze łatwiejsze i pozwoli wydobyć więcej możliwości z Twojej ręki. 

Należy podkreślić, że na samym początku niekoniecznie będzie nam wychodziło tworzenie sztuki dokładnie tak, jakbyśmy tego chcieli. Niemniej jednak, z czasem na pewno nabierzemy wprawy i obrazy będą wychodziły coraz lepsze. Przede wszystkim musisz odnaleźć swój indywidualny styl, który wyjdzie dopiero po pewnym czasie.