22
N, Kwi

Zdrowie

Ciąża to radosny czas. Kobieta oczekuje na poród i przywitanie na świecie swojego dziecka. Niestety wśród wielu plusów, występuje też kilka minusów. Podczas ciąży można się nabawić pewnych schorzeń. Do jednych z nich należy cukrzyca ciężarnych. Może ona wystąpić, ale nie musi. Warto więc wykonywać systematyczne badania, aby temu zapobiec.

Ciąża – czas od poczęcia do porodu

Ciąża to okres 40 tygodni, inaczej licząc 9 miesięcy, trwający od momentu poczęcia, czyli połączenia komórki plemnikowej z komórką jajową, przez kształtowanie się płodu, do momentu porodu, czyli jego przyjścia na świat. Ciąża dzieli się na trzy trymestry trwające po kwartale. Podczas ciąży występują niekiedy u kobiety różnego rodzaju schorzenia zdrowotne, na przykład cukrzyca ciężarnych.

 

Cukrzyca a cukrzyca ciążowa

Cukrzyca to choroba metaboliczna, a więc wpływająca niekorzystnie na procesy przemiany materii i energii. Odznacza się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Występuje cukrzyca typu 1, określana jako insulinozależna, a także cukrzyca typu 2, określana jako insulinoniezależna. Pierwszy typ cukrzycy to typ wrodzony, odpowiadają za niego geny, z kolei drugi typ cukrzycy to typ nabyty, odpowiada za niego niewłaściwy tryb życia, a zwłaszcza nieprawidłowe odżywianie. Występuje również trzeci typ cukrzycy, określany jako cukrzyca ciężarnych, który w przeciwieństwie do innych typów cukrzycy, występuje okresowo, a nie stale. Jeśli jednak wystąpi u kobiety cukrzyca ciężarnych, to bardzo możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat pojawi się u niej tradycyjna cukrzyca. Obecnie cukrzycę leczy się nie tylko wyrównując poziom glikemii oznaczającej właściwy poziom cukru we krwi, ale też stosuje się dietę, normalizuje masę ciała i zwiększa aktywność fizyczną.

 

Zadbaj o swoją dietę w ciąży, więcej na:  https://www.babyboom.pl/ciaza/dieta_w_ciazy/cukrzyca_w_ciazy_zadbaj_o_diete.html.  

 

Słodkie mamy

Mianem słodkich mam określa się kobiety, które oczekując na narodziny dziecka zmagają się z problemem cukrzycy. Jako cukrzycę ciężarnych określa się cukrzycę po raz pierwszy stwierdzoną podczas błogosławionego stanu kobiety. Problem ten wynika z wydzielania się hormonów ciążowych, które obciążają trzustkę odpowiedzialną za produkcję insuliny. Cukrzycę ciężarnych wykrywa się mniej więcej w 6 miesiącu ciąży, między 24 a 28 tygodniem. Niezależnie od objawów, każda kobieta powinna wówczas wykonać test na cukrzycę poprzez pobranie krwi. Cukrzyca ciężarnych, w przeciwieństwie to tradycyjnej cukrzycy, mija po porodzie, aczkolwiek prawdopodobnie powróci za kilka lat jako cukrzyca tradycyjna. Nie wolno jej bagatelizować.

 

Matka i dziecko zagrożone

Cukrzyca to poważna choroba, nawet jeśli występuje tylko w okresie ciężarnym. Co prawda cukrzyca ciężarnych nie zaszkodzi zbytnio ani matce, ani dziecku, jednak trzeba uważać, aby w związku z tym dziecko w czasie ciąży nie urosło zbyt duże, co utrudni poród. Cukrzyca tradycyjna może zaszkodzić bardziej, bo nie tylko obciąży matkę, ale i narazi dziecko na wady serca, mózgu itp. Nie oznacza to jednak, iż kobieta powinna się poddawać w staraniu się o dziecko, wystarczy jedynie, aby prowadziła zdrowy styl życia – dla siebie i dla bobasa.