18
Pn, Cze

Czy wiesz, że...

Budujesz dom na terenie pozbawionym podłączenia do sieci wodociągowej? Czeka cię zatem rozwiązanie w postaci studni, a tym samym zakupu pompy głębinowej. W tym wypadku konieczne będzie między innymi oszacowanie zapotrzebowania na wodę oraz ilości wytwarzanych ścieków. O czym jeszcze powinieneś wiedzieć wybierając pompę do swojej studni?

Pompa w domu – jak ją wybrać?

Pompa głębinowa to optymalny wariant wyboru, jeśli na danym obszarze nie występuje sieć wodociągowa i jedyne rozwiązanie to korzystanie ze studni, zaopatrującej dom w wodę pitną. W tym wypadku pompa głębinowa to opcja, jeśli lustro wody znajduje się na znacznej głębokości. W innym przypadku, gdy lustro wody usytuowane jest na głębokości zaledwie kilku metrów, wystarcza zazwyczaj pompa odśrodkowa.

Pompy w domu służą między innymi do przepompowywania wody pitnej, ścieków bytowo – gospodarczych, a czasem także deszczówki. W przypadku ścieków oraz wody silnie zanieczyszczonej doskonale sprawdzają się pompy zatapialne, które wykorzystasz także w sytuacji zalania piwnicy lub gdy będziesz miał zamiar odessać nadmiar wody z jakiegokolwiek innego pomieszczenia lub terenu. Zarówno pompy zatapialne, jak i głębinowe, a także pompy ciśnieniowe z powodzeniem wykorzystasz także w ogrodzie, na przykład tworząc wygodny system nawadniania wykorzystujący zgromadzoną deszczówkę i współpracujący z systemem zraszaczy.

O czym warto wiedzieć wybierając pompę?

Wybierając pompę do naszego domu lub ogrodu, zawsze warto zdać się na pomoc fachowca. Można to zrobić na przykład korzystając z usług dobrej sprawdzonej firmy, oferującej dobrej jakości asortyment, w tym właśnie pompy. Takie rozwiązanie znajdziesz na http://www.saga.info.pl/ - fachowe doradztwo i wysokiej klasy sprzęt, niezawodny i sprawdzony.

Jednak mimo korzystania ze specjalistycznego doradztwa, warto znać kilka podstawowych faktów dotyczących eksploatacji pompy, na przykład:

  1. Zawsze konieczne jest precyzyjne określenie wydajności naszej studni oraz parametrów podnoszenia.
  2. Ważne jest oszacowanie wielkości dobowego zapotrzebowania na wodę pitną oraz ilości odprowadzanych ścieków.
  3. W dokonywanych obliczeniach należy uwzględnić tzw. straty hydrauliczne.
  4. Wydajność samej pompy nie może być większa niż wydajność studni.
  5. Wartość parametru podnoszenia decydować będzie o tym, jakie ciśnienie wody uzyskamy na poszczególnych wysokościach (piętrach) domu.
  6. W zależności od położenia lustra wody wybieramy pompy głębinowe lub odśrodkowe.