21
Pn, Maj

Z życia wzięte

Żywienie psów w dobie tylu gotowych pokarmów wydaje się dość proste, zwłaszcza że możemy dobrać dla naszego czworonoga praktycznie dowolną karmę odpowiednią również dla naszego portfela. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy nasz pies wykazuje objawy alergii pokarmowej na skutek jedzenia dotychczasowego pożywienia.

Alergie pokarmowe u psów są coraz częściej spotykane dlatego wraz ze sklepem zoologicznym keko.pl chcemy szczerzej przedstawić ten problem. Z jednej strony jest to efekt podawania kiepskiej jakości pożywienia, które jest napakowane konserwantami i chemią. Z drugiej strony ma to podłoże genetyczne, zwłaszcza w przypadku ras, które mają małą pulę genową w obrębie danej grupy hodowlanej. Jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?

Objawy alergii pokarmowej

Rzadko kiedy zdarza się, że pies cierpiący na alergię pokarmową ma problemy gastryczne, takie jak gazy, biegunki czy wymioty. Tego rodzaju objawy są raczej związane z zespołem nietolerancji pokarmowych albo zatruciami. O wiele częściej podstawowym objawem alergii u psa jest przerzedzenie sierści, intensywne drapanie się i zaczerwienienie skóry, a także pojawienie się wręcz łysych placków na łapach. U psów białych, które na alergię – według lekarzy weterynarii – cierpią o wiele częściej dochodzi również do zaczerwienienia uszu oraz skóry głowy. Pies bardzo często liże się po brzuchu czy w okolicach opuszek łap oraz pachwin, co sprawia, że skóra nie tylko robi się czerwona, ale często pokrywa się również strupkami. Właśnie te objawy najczęściej oznaczają alergię pokarmową, zaś np. biegunki czy problemy z regularnym wypróżnianiem są dodatkowymi oznakami bardzo zaognionego stanu zapalnego w organizmie psa.

Jak diagnozuje się alergię?

Generalnie istnieje coś takiego jak testy alergiczne z krwi, które można wykonywać u czworonogów. Lekarze weterynarii jednak często nie podchodzą do wyżej wymienionych objawów jako do oznak alergii, najpierw zwalczając objawy skórne poprzez podawanie leków na bazie sterydów, co nawet na 3-4 tygodnie może zakłamać wyniki testów alergicznych. Co więcej, w diagnozowaniu alergii pokarmowej tą drogą musimy mieć spore zapasy finansowe, bo podstawowy panel alergenów często nie jest wystarczający. Z tego powodu o wiele częściej lekarze weterynarii zalecają przejście na żywienie monoproteinowe, tzn. gotowe karmy suche, które mają charakter bytowy, a jednocześnie bazują tylko na jednym źródle białka zwierzęcego. Na początku drogi radzenia sobie z alergią niezbędne jest wprowadzenie karmy monoproteinowej ograniczającej również m.in. gluten, czyli wolnej od zbóż. Źródło białka powinno być całkowicie inne od dotychczas podawanego, co zwykle jest proste, bo większość karm klasycznych bazuje na kurczaku czy szeroko pojętym drobiu, podczas gdy wśród karm jednobiałkowych znajdziemy m.in. te rybne.

singles dog main product page

Acana Singles – zdrowy i mądry wybór

Jedną z wygodnych alternatyw dla właścicieli psich alergików jest linia Singles kanadyjskiej marki Acana. W ramach tej serii dostępne są cztery karmy, które doskonale sprawdzą się w żywieniu różnych czworonogów z podejrzeniem alergii. Do wyboru dostępne są karmy m.in. z wieprzowiną, jagnięciną czy rybami.

Każda z tych formuł bazuje na jednym źródle białka, a odmienność tych białek pozwala na dobranie takiego pożywienia, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb danego psa. Co więcej, białka pochodzą z dużego dodatku świeżego mięsa, które niesie za sobą sporo dodatkowych składników odżywczych i ogranicza konieczność stosowania dodatkowej suplementacji. To z kolei przekłada się na brak sztucznych witamin, konserwantów czy polepszaczy smaków, co dodatkowo eliminuje jeszcze jedno potencjalne źródło pojawiających się alergii u czworonogów.

Produkty tej marki można zobaczyć na https://www.keko.pl/ser-pol-18-Acana-karma-dla-psa.html.