20
Pt, Lip

Zdrowie i Uroda

W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi intensywny styl życia przez co często nie ma czasu zadbać o siebie i należycie się zrelaksować. Aby odwrócić ten trend wielu ludzi decyduje się na wizytę w profesjonalnych salonach spa.

Co do nazwy SPA zdania są podzielone. Jedni uważają, że pochodzi od łacińskiej sentencji sanus per aquam (zdrowy przez wodę) lub sanitas per aquam (zdrowie przez wodę). Inni są zdania, że od nazwy belgijskiej miejscowości SPA . Za czasów Imperium romańskiego zwane  było jako Aquae Spadanae. Od szesnastego wieku belgijskie SPA znane jest jako światowe uzdrowisko ze źródłami mineralnymi i modny ośrodek wczasowy. Leczyło się tam choroby reumatyczne, choroby płuc i choroby serca. W SPA modnie było bywać – podnosiło to prestiż w kręgach towarzyskich.

Zainteresowanych ośrodkami na terenie Warszawy odsyłamy do Google: spa warszawa.

Tym, którzy nie mają czasu na odwiedzenie SPA przypominamy, że wypicie filiżanki kawy z ekspresu tchibo cafissimo jest również przyjemnością porównywalną do dnia spędzonego w SPA

Obecnie termin SPA w dalszym ciągu nie jest zdefiniowany, ale w przybliżeniu można powiedzieć, że są to zabiegi lub konkretne czynności mające na celu poprawić stan zdrowia i urody. Powstawanie SPA nie jest uzależnione od występowania źródeł mineralnych. Według Międzynarodowego związku Uzdrowisk I Fitness „o Spa można mówić wtedy, kiedy dochodzi w czasie wolnym do relaksu, rozluźnienia, odnowy pod względem fizycznym i psychicznym, a człowiek ma możliwość dobrej zabawy”.

Polacy coraz częściej korzystają ze SPA. Najczęściej kojarzą się one z rozbudowanymi salonami kosmetycznymi i z przeznaczeniem głównie dla kobiet. Jednakże ideą SPA jest tzw. filozofia wellness, czyli zrównoważony i zdrowy styl życia. Zakłada ona, że w celu osiągnięcia szczęścia ciało i umysł muszą zachować równowagę. Pomaga w tym zdrowa dieta, uprawianie sportu, odpowiednia dawka odpoczynku i snu, umiejętność radzenia sobie ze stresem i poprawne relacje międzyludzkie. Wymaga to też rezygnacji z używek i wyeliminowanie złych i niezdrowych nawyków.

SPA to najczęściej hotel z basenami, sauną i łaźniami, jacuzzi i personelem od zabiegów kosmetycznych i relaksujących. Łączy się też SPA z tradycyjnymi zabiegami uzdrowiskowymi, gdyż granica między SPA i tradycyjnym sanatorium jest dość nikła. Medyczne SPA oferują zabiegi lecznicze, kąpiele w źródłach termalnych, okłady z błota mineralnego, specjalne masaże i peelingi z użyciem soli morskiej, jak również hydroterapię i zabiegi z użyciem wody. Łączą też tradycyjne zabiegi z gimnastyką, zajęciami fitness, nordic walkingiem, ćwiczeniami w wodzie i pieszymi wędrówkami. Oferta zależy od kreatywności właścicieli ośrodka i zasobności portfela klienta.