26
So, Maj

Z życia wzięte

Osoby zainteresowane znalezieniem pracy na terenie Niemiec mają kilka możliwości. Można przeglądać strony internetowe, gazety, ogłoszenia.

Jedną z możliwości znalezienia pracy będąc już w Niemczech jest poszukiwanie poprzez Agencje ds. Pracy (Arbeitsagentur). Zarówno urzędy pracy, jak i partnerstwa zajmują się doradztwem, pośrednictwem oraz udzielają informacji o europejskim rynku pracy. W każdym regionalnym urzędzie pracy istnieje możliwość rozmowy z doradcą zawodowym, który udziela niezbędnych informacji, a w razie potrzeby skieruje nas do kompetentnej osoby, gdzie będziemy mogli załatwić naszą sprawę.

Skutecznym sposobem poszukiwania pracy są agencje pośrednictwa pracy. Należy jednak być ostrożnym, a przede wszystkim przestrzegać pewnych reguł, co zaoszczędzi potencjalnemu pracownikowi sporo kłopotów i nieprzyjemności, jeśli pośrednik okazałby się nieuczciwy.

Działalność gospodarcza w Niemczech

W celu zgłoszenia działalności gospodarczej w Niemczech należy się udać w pierwszej kolejności do urzędu ds. gospodarki [das Gewerbeamt], który mieści się najczęściej w urzędzie miasta [das Bürgeramt], bądź ratuszu [das Rathaus], wypełnić odpowiedni formularz oraz uiścić niewielką opłatę meldunkową (około 20-30 euro w zależności od miasta). W formularzu tym należy podać między innymi rodzaj wykonywanej działalności oraz dane dotyczące firmy i własnej osoby. Konieczne jest okazanie ważnego dowodu tożsamości oraz ewentualnie meldunku.

Zwrot podatku za pracę w Niemczech

O zwrot podatku może starać się każda osoba, która legalnie pracowała w tym kraju, czyli podpisana była umowa o pracę a pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek. Rozliczenie z niemieckim urzędem skarbowym wprawdzie nie jest obowiązkowe ale warto ubiegać się o swoje pieniądze - średni zwrot podatku z Niemiec to kilkaset a nawet kilka tysięcy Euro. Aby otrzymać zwrot podatku niemieckiego wystarczy złożyć wniosek. Należy jednak pamiętać, że zwrot podatku z Niemiec można uzyskać za 2 lata wstecz. Cała procedura trwa najczęściej 3 - 6 miesięcy. 

Aktualne oferty pracy można znaleźć na stronie internetowej: www.praca-niemcy.com.