26
So, Maj

Czy wiesz, że...

Bardzo wielu z nas zastanawia się co tak na prawdę kryje się pod nazwą TSL Nazwą tą określana jest cała branża związana z transportem, spedycją i logistyką. W Polsce od wielu lat, zyskuje na znaczeniu. Kamieniem milowym w jej rozwoju było otworzenie granic po wstąpieniu do Unii Europejskiej.

Świat podlega procesowi globalizacji, a jednym z jego następstw jest tworzenie się nowych rynków zbytu na wszystkie produkty. Wszystkie muszą zostać przetransportowane, a ponieważ ich liczba rośnie, także sektor usług transportowych i logistycznych się rozbudowuje. Wracając jednak do definicji branży TSL, warto nieco rozwinąć jej poszczególne części składowe.

Transport

Można powiedzieć, że usługi transportowe są stare na świat. Już w starożytności niektóre dobra były przewożone na pewne odległości. Wówczas liczba transportowanych produktów, jak również dystanse na jakie były przenoszone, pozostawały ograniczone. Zwłaszcza w porównaniu ze współczesnymi możliwościami transportowymi nie wydają się one istotne. Nie można jednak całkowicie pozbawiać znaczenia tych pierwotnych form transportu. Wyznaczyły one bowiem początek rozwoju usług, które dzisiaj osiągają niesamowitą skalę. Co więcej, kondycja branży transportowej stanowi odzwierciedlenie sytuacji całej gospodarki. Gdy inne sektory działają prężnie i są w fazie rozwoju, korzysta również i transport. Firmy z nim związane mają więcej zleceń. Jeżeli w gospodarce dzieje się źle, spada konsumpcja, a co za tym idzie ograniczona zostaje produkcja. Usługi transportowe również nie są wówczas tak potrzebne.

Spedycyjna

Czym jest spedycja? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, choć wielu ludzi ma mgliste pojęcie odnośnie znaczenia tego terminu. Na pewno można powiedzieć, że spedycja jest elementem branży TSL, czyli transportu, spedycji i logistyki. Zgodnie z jej najczęściej przytaczanymi cechami, jak również w oparciu o obowiązujące przepisy prawne, można powiedzieć, że spedycja odnosi się do zaplanowania transportu w ten sposób, aby ładunek skutecznie dotarł we wskazanym terminie pod konkretny adres. 

Logistyka

Ostatnim elementem branży TSL jest logistyka. Jest ona fundamentem współczesnego i zglobalizowanego świata. Obejmuje wszystkie działania związane z przenoszeniem dóbr. W jej ramach mieści się zatem i transport, i spedycja. Jednak sama logistyka stanowi znacznie szersze pojęcie. Zadania logistyczne polegają na rozlokowaniu dóbr z uwzględnieniem przeróżnych kryteriów.

Wszelkie nowinki z branży TSL można znaleźć na stronie internetowej: www.pgt.pl