24
Śr, Kwi

Czy wiesz, że...

Wbrew pozorom znaki i symbole pełnią niemałą rolę. Przede wszystkim są bardzo krótką, a zarazem zrozumiałą informacją. Na ich odczytanie nie potrzeba zbyt wiele czasu. Właśnie dlatego właściwe oznakowanie jest tak ważne w przypadku pożaru lub innego zagrożenia. Ewakuujący się ludzie muszą wiedzieć, którędy wydostać się z budynku. W momencie kiedy jest panika, dym, ciemność itd. może to być trudne, ale dzięki właściwym znakom jest szansa na przeżycie. Jakie są podstawowe zasady, jeśli chodzi o takie znaki?

Dobór oznakowania


Oznakowanie jest kwestią, która wymaga indywidualnego podejścia. Wszystko zależy bowiem od rodzaju budynku, jego wielkości, ilości osób, które mogą tam przebywać, ryzyka itp. Oczywiście należy zlecić zajęcie się tym firmie, która ma w tej kwestii doświadczenie i wiedzę. Drogi ewakuacyjne oznaczać można znakami podświetlanymi, znakami fosforoscencyjnymi lub też zarówno tymi pierwszymi, jak i drugimi. Wszystko zależy od oświetlenia, rodzaju pomieszczeń, potrzeb. Istotne jest jednak to, że te znaki, które wykonano ze świecącego materiału, muszą znajdować się tam, gdzie mają dostęp do dziennego lub elektrycznego oświetlenia. Materiałom fosforoscencyjnym należy bowiem dostarczyć energię, niezbędną do późniejszego świecenia.

Prawidłowe rozmieszczenie


Przede wszystkim należy tak umieścić znaki ewakuacyjne, aby nie były one narażone na działanie substancji, które mogą je uszkodzić. Takie substancje to np. benzyna, rozpuszczalniki, a także różne inne chemiczne, żrące itd. substancje oraz opary. Warto zapoznać się z instrukcją do tych znaków i przeczytać, co może im zaszkodzić. Jeśli materiał zostanie poddany negatywnym czynnikom to może nie spełniać swojej funkcji. Kiedy któryś ze znaków zostanie uszkodzony, koniecznie trzeba wymienić go na nowy. Poza tym trzeba uważać na znaki fotoluminescencyjne, które znajdują się na foliach lub płytach. Są one podatne na zarysowania, wygięcia. Nie można też ich naklejać na brudne, mokre, nierówne lub świeże powierzchnie. Nie spełniają także one swojej roli na farbie emulsyjnej. Konieczne jest także mycie i oczyszczanie znaków, ale może ono się odbywać tylko z użyciem wody i zwykłego mydła.

Wymiana znaków


Znaki ewakuacyjne, oznaczenia przeciwpożarowe (https://www.znaki-tdc.com/znaki-bezpieczenstwa-znaki-ochrony-przeciwpozarowej.html) itp. należy wymieniać po każdym ich uszkodzeniu oraz wyraźnym zarysowaniu, a także wtedy, kiedy nie będzie on miał już właściwości fosforescencyjnych, czyli po odcięciu światła, będzie świecił krócej niż dwie godziny. Poza tym na instrukcjach do niektórych znaków jest określona ich prawdopodobna trwałość.