26
So, Maj

Czy wiesz, że...

Do wyboru mamy mopy paskowe, płaskie, rotacyjne...Różnice w cenach bywają bardzo duże, ale nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Czasami wyglądający na - z pozoru - solidny mop, po kilku użyciach nadaje się do wyrzucenia. Kije wykonane są z kiepskiej jakości tworzywa, a końcówki trudne do odciśnięcia z wody. Jakiego mopa warto więc kupić?

Mop płaski

Mop płaski przeważnie posiada wkład z mikrofibry, który z łatwością można zdjąć i przepłukać. Warto wybrać taki mop płaski, który charakteryzuje się dużą szerokością, wtedy mycie podłogi będzie szybkie i przyjemne. Po zakończeniu mycia podłogi, końcówkę możemy uprać i znów nadaje się do użycia. Mop płaski nadaje się także dobrze do zbierania kurzu. Nakładkę włada się na kieszonkę lub zapina przy pomocy rzep. Niekiedy w zestawach możemy dostać dedykowane końcówki do różnych rodzajów powierzchni.

Jeśli wybierzemy mop płaski dobrej jakości i nieco wyższej cenie, może posiadać system odwirowywania wody w rączce, co znacząco ułatwi nam odsączanie, gdyż zdejmowanie końcówki nie będzie konieczne. Plusem jest także możliwość obracania się stopy mopa o 360°, co ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Mop paskowy

Mop, którego końcówka składa się z długich pasków wykonanych z chłonnego materiału (najczęściej z mikrofibry). Niektóre modele posiadają obrotową główkę, dzięki czemu łatwiej jest dotrzeć do wszelkich zakamarków w naszym domu czy mieszkaniu. Model ten jest nieco tańszy od mopa płaskiego, jednak nie jest najlepszy w usuwaniu brudu.

Mop sznurkowy

Jeden z najczęściej wybieranych mopów, jednak nie jest on najlepszej jakości. W odróżnieniu od mopa paskowego, sznurki wykonane są z bawełny lub włókien mieszanych. Dość dobrze chłoną wodę, jednak ich odciśnięcie jest utrudnione. To dlatego nie będą odpowiednie do mycia parkietu czy paneli, gdyż nadmiar wody mógłby je uszkodzić. Mopy sznurkowe charakteryzują się także niedużą trwałością. 

Kupując mopa - obojętnie na jaki rodzaj się zdecydujemy - pamiętajmy, by wybrać taki w komplecie z dedykowanym wiadrem. Wtedy mycie podłóg i odsączanie będzie znacznie wygodniejsze.