26
So, Maj

Czy wiesz, że...

Nasze domowe kominy pomagają zapewnić nam dużo ciepła podczas chłodniejszych miesięcy. Mogą jednak mieć różne niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. Oczywiście, nie należy tego się obawiać, ale mądrze jest mieć wiedzę na temat kominów i ich zagrażających zdrowiu efektów, by uniknąć takich sytuacji. Spójrzmy na niektóre sposoby, w ramach których komin może być bardziej wrogiem niż przyjacielem.

Ekspozycja na kreozot

Kreozot to oleista, czarna substancja, która może potencjalnie gromadzić się wewnątrz przewodu kominowego z powodu niekompletnego spalania drewna. Nie tylko takie rzeczy są paskudne, ale mogą powodować także niepożądane efekty zdrowotne, takie jak:

  • Podrażnienie skóry. Fizyczny kontakt z gromadzeniem się kreozotów może powodować wysypki i inne poważne problemy ze skórą.

  • Podrażnienie oka. Odłamki kreozotowe, które mają kontakt z oczami, drażnią je, czasami doprowadzają do uczucia pieczenia lub faktycznych oparzeń chemicznych. Możliwa jest również czułość na światło.

  • Problemy z oddychaniem. Wniknięcie do organizmu cząstek kreozotu przez dłuższy czas często ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do kontaktu z osobą narażoną, ponieważ mogą rozwijać się problemy z płucami i innymi drogami oddechowymi.

  • Problemy z brzuchem. Kreozot niesie ze sobą potencjał do podrażnienia zarówno w odniesieniu do nerek jak i wątroby.

  • Problemy psychiczne. Poważne narażenie na kreozot powoduje napady padaczkowe i problemy psychiczne u niektórych osób.

  • Nowotwór. Chociaż ten największy wpływ na zdrowie nie wystąpił często z powodu użycia komina, narażenie na kreozot może powodować raka skóry.

Sadza

Sadza kominowa jest innym zanieczyszczeniem powstałym w wyniku niepełnego spalania i tworzy się, gdy drewno nie pali się wystarczająco wysokiej temperaturze (mniejszej niż 284 stopni). Ten proszek brązowy lub czarny kurz przykleja się do wnętrza kominów (czasami ucieka do powietrza) i niesie ze sobą kilka zagrożeń podobnych do kreozotów, takich jak:

  • Zagrożenie dla płuc. Podobnie jak kreozot, jeśli sadza jest wdychana w dużej ilości, może powodować podrażnienie płuc lub spowodować choroby płuc.

  • Problemy z oddychaniem. W związku z problemami płuc, ogólne zakażenia układu oddechowego mogą się pojawić z powodu wdychania sadzy.

Żadna z tych rzeczy nie są szczególnie przyjemne. Tak więc podstawowa wiadomość jest prosta: zadbaj środki ostrożności i oczyść komin. Obserwowanie komina które wykona najlepiej kominiarz bielsko pomoże ustalić, czy jakieś wewnętrzne struktury komina są uszkodzone, co przyczynia się do powstawania problemów. Dodatkowo, kominiarz usuwa kreozot, osad z sadzy - powodując zmniejszenie ryzyka zdrowotnego. Z większą wiedzą na temat zagrożeń kominowych można teraz czuć się bezpieczniej!

Artykuł powstał we współpracy z: http://uslugikominiarskie.com.pl/.