25
Pt, Maj

Czy wiesz, że...

Czy zastanawialiście się kiedyś co jest podstawą wszystkich nowoczesnych konstrukcji? Jest to stal. To dzięki niej powstają mosty, ogromne stadiony, hale widowiskowe, centra handlowe i zapierające dech w piersiach wysokościowce.

Konstrukcje stalowe znacznie ułatwiły stawianie różnych obiektów budowlanych. Ma to ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy w stosunkowo krótkim czasie potrzebują wybudować np. magazyn, halę produkcyjną itd. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i w najbliższym czasie planujesz wybudowanie obiektu tego typu, wpisz w wyszukiwarkę internetową konstrukcje stalowe mazowieckie.

Stal jest to stop żelaza z węglem - do 2% i innymi składnikami np. chromem, krzemem, manganem, molibdenem (stale szlachetne). Stal otrzymywana jest w procesach stalowniczych w stanie ciekłym. W zależności od przeznaczenia wyróżniamy stal konstrukcyjną, narzędziową i specjalną.

Sprawdź także: raks – system do księgowości.

W konstrukcjach budowlanych stosuje się stal, żelazo i aluminium. Najwcześniej wprowadzono żelazo, a najpóźniej stopy aluminium. Żelazo jako samodzielny materiał konstrukcyjny zaczęto stosować w osiemnastym wieku. Dzięki użyciu stali możliwa stała się budowa mostów i przykryć dachowych o dużych rozpiętościach i umożliwiło to tworzenie nowych form konstrukcji.

Duży wkład w rozwój konstrukcji stalowych wnieśli Polacy: Kierbedź, Jasiński, Pszenicki, Modrzejewski, Bryla. Ten ostatni zasłynął jako twórca stalowych konstrukcji spawalnych. Według jego projektu wybudowano pierwszy spawany most drogowy na świecie – na Słudwi pod Łowiczem. Zmniejszenie mas budowli i kosztów wykonania nastąpiło z chwilą zmiany metody łączenia konstrukcji stalowych. Stało się to możliwe dzięki przejściu od nitowania do spawania i zgrzewania elektrycznego, wprowadzenia śrub wysokiej wytrzymałości i innych połączeń, wprowadzenia kształtowników cienkościennych profilowanych na zimno oraz konstrukcji z blach i konstrukcji sprężonych. Najlżejszą odmianą konstrukcji są konstrukcje aluminiowe wprowadzone do budownictwa dość późno ze względu na ich kosztowność. W połowie dziewiętnastego wieku aluminium metaliczne droższe było od złota. Ten stan zmienił się dopiero po Drugiej Wojnie Światowej. W Polsce rozwój konstrukcji z użyciem stopów aluminium zapoczątkowały lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Aluminiową konstrukcję nośną wykorzystano przy budowie cieplarni i palmiarni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Konstrukcje stalowe mają swoje zastosowanie w budownictwie przemysłowym, użyteczności publicznej i mieszkaniowej, rolniczym, konstrukcjach inżynierskich i budownictwie specjalnym. Powstają z nich hale produkcyjne i magazynowe, hangary, pawilony handlowo – usługowe, budynki szkieletowe, wiaty, silosy, zbiorniki, kominy przemysłowe, maszty radiowo – telewizyjne itd. Konstrukcje stalowe mają tak duże zastosowanie, że nie sposób wszystkich tu przytoczyć.