26
So, Maj

Czy wiesz, że...

Nikt chyba dzisiaj nie ma wątpliwości, że komputeryzacja miała ogromny wpływ na to jak wygląda współczesny świat. Dziś laptop, smartfon i tablet są podstawowymi narzędziami pracy dla wielu osób. Jednym z zawodów, który zmienił się dzięki komputerom jest księgowy.

Księgowy to jedna z ważniejszych postaci w każdej firmie. Bez właściwego prowadzenia rachunkowości nie jest wstanie funkcjonować ani salon masażu tajskiego pozycjonujący się w Internecie pod frazą tajski masaż warszawa, ani żadne inne przedsiębiorstwo. Obecnie w pracy księgowego pomagają programy do rachunkowości. Na polskim rynku jednym z czołowych producentów tego typu rozwiązań jest raks.

Księgowość przeszła długą drogę. Zawód księgowego w dalszym ciągu traktowany jest stereotypowo, chociaż na tych stanowiskach pracują całe rzesze młodych i rzutkich specjalistów obeznanych z najnowszymi technologiami. Monotonna i nudna praca polegająca na przerzucaniu ton papierów i wprowadzania danych do komputera odeszła w zapomnienie. Dzisiejszy księgowy jest ekspertem, menadżerem i dla klienta partnerem w biznesie.

Zwiększenie konkurencji i prawa rynku zdopingowały biura rachunkowe do wdrażania innowacji i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klienta. Stało się to za sprawą uwolnienia w 2014 roku wielu zawodów, w tym zawodu księgowego. Obecnie większość przedsiębiorców wymaga wglądu w swoje dokumenty i informacji na bieżąco, oraz przy globalizacji  rozliczenia z każdego miejsca na Ziemi. Księgowość ma nie tylko obliczać podatki do zapłaty, ale stanowić podstawę do analizy kondycji firmy i być źródłem informacji na podstawie których firmy opracowują strategię rozwoju.

Zaletą nowych technologii jest oszczędność czasu. Aż 10% czasu pracy pochłania wyszukiwanie i przesyłanie dokumentów klientom. Do czynności bieżących każdego księgowego należy codzienne księgowanie, wpisywanie oraz uzupełnianie i poprawianie faktur. Nowoczesne systemy skracają ten czas z korzyścią dla przedsiębiorcy i pracowników, bo dzięki systemowi do odczytywania faktur został usprawniony proces ich księgowania. Automatyzacja pozwala na odczyt danych o dostawcy, numer faktury czy podane kwoty i szybką weryfikację i kategoryzację dokumentów. Dzięki nowoczesnym systemom komunikacyjnym klasyczny mail odszedł do lamusa. Wymiana informacji i dokumentów pomiędzy biurem a klientem stała się bezpieczna, gdyż są one szyfrowane i nie ma niebezpieczeństwa, że dostaną się w niepowołane ręce. Klasyczny obieg faktur pomiędzy firmą a biurem rachunkowym polega na przejściu przez szereg procesów akceptacyjnych – podpisy, opisy, pieczątki. Zapisywanie danych na papierowej fakturze jest czasochłonne przez co dokument trafia do księgowania z dużym opóźnieniem. Obecnie króluje elektroniczny obieg dokumentów. Klient uruchamia procedurę opracowując dokument w systemie, a księgowość ma informację na jakim etapie jest dokument i kiedy będzie można go zaksięgować.