Z życia wzięte

Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, pracodawca może być zobowiązany do wypłacenia mu dodatkowego odszkodowania. Celem takiego odszkodowania jest wyrównanie krzywd i szkód, poniesionych przez niego na skutek tego zdarzenia. Zasady odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy określają przepisy kodeksu cywilnego.

Szczególnie ważny jest tutaj przepis art. 444 § 1 i 2 k.c., według którego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.

Na żądanie pracownika, który uległ wypadkowi w pracy zobowiązany do naprawienia szkody powinien sfinansować koszty jego leczenia. Jeśli poszkodowany w wyniku wypadku stał się inwalidą – konieczne może się okazać również sfinansowania przygotowania do wykonywania innego zawodu. Jeśli na skutek wypadku poszkodowany stracił możliwość wykonywania pracy zarobkowej, jeśli zwiększyły się jego potrzeby – może również zażądać wypłaty stosownej wysokości renty.

Możliwość dochodzenia roszczeń uzupełniających w stosunku do powinności wynikających
z ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 z późn.zm.) niejednokrotnie wskazywał Sąd Najwyższy stwierdzając, że możliwym jest dochodzenie przez pracownika od pracodawcy roszczeń uzupełniających z tytułu wypadków przy pracy, opartych na przepisach prawa cywilnego (art. 415, 444 i 445 k.c.). WW ustawa nie zawiera bowiem żadnych ograniczeń w zakresie możliwości dochodzenia odszkodowania, w przypadku kiedy szkoda doznana przez pracownika nie została całkowicie pokryta przez ZUS.

Dochodzenie świadczeń od pracodawcy ma charakter jedynie uzupełniający. Może być ono zrealizowane dopiero po otrzymaniu świadczenia z ubezpieczenia wypłacanego przez ZUS.

Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wysokość świadczeń wypłacanych z ustawy wypadkowej jest ograniczona, zaś odpowiedzialność cywilnoprawna pracodawcy ma charakter jedynie uzupełniający.

 

Więcej informacji o wypadkach przy pracy na blogu: http://www.solace.pl/rodzaje-spraw/odszkodowanie-po-wypadku-w-pracy/.