16
Pn, Lip

Zdrowie

Alergia pokarmowa u małego dziecka jest często trudna do rozpoznania i może powodować występowanie wielu różnych objawów. Alergia powoduje nie tylko kolki, biegunki i wysypki, lecz także utrudnia prawidłowy rozwój dziecka. Nie należy lekceważyć jej objawów, ponieważ w skrajnych przypadkach może spowodować nawet wstrząs anafilaktyczny.

Objawy alergii pokarmowej mogą się pojawić nawet u niemowląt karmionych wyłącznie piersią, bo alergeny z pokarmu przenikają do mleka matki. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Mogą to być ustawiczne kolki, biegunka, wysypka zlewająca się w większe plamy, zbyt powolne przybieranie na wadze, śluz lub krew w stolcu.

Jak diagnozować alergię pokarmową i dowiedzieć się, który składnik wywołuje problem?

Gdy dziecko nie czuje się dobrze, ciężko jest stwierdzić bezpośrednią przyczynę. Jednak gdy nagle przejmująco płacze bądź zaczyna wymiotować – to może być alergia na mleko. Gdy istnieje prawdopodobieństwo alergii na mleko, należy zwrócić uwagę jak dziecko się zachowuje podczas jedzenia i co się dzieje zaraz po karmieniu. Czy dziecko je niechętnie gdy karmione jest piersią lub podawaną butelką? Czy dziecko wydaje się nie być zainteresowane jedzeniem, nawet wtedy, gdy wiesz, że powinno być głodne?

Należy tutaj zaznaczyć, iż walki z alergią nie zaczyna się od eliminowania produktów, lecz od starannej obserwacji i ustalenia zależności pomiędzy tym, co je mama, a momentem, gdy u malucha pojawiają się objawy alergii pokarmowej. U niemowląt niełatwo ustalić, co wywołuje alergię pokarmową, choć najczęściej winowajcą jest mleko krowie lub jajka, a konkretnie zawarte w nich białka. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który musi przeprowadzić dokładny wywiad z rodzicami, zwłaszcza z matką, jeśli ta karmi piersią.

Dopiero wtedy, po zbadaniu objawów alergii pokarmowej u niemowlaka, pod kontrolą lekarza, eliminuje się konkretne produkty. Ważne, żeby dieta nadal była dobrze zbilansowana i dostarczała wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Na jakie objawy u malucha zwrócić uwagę?

Istnieje wiele sygnałów, które mogą wskazywać na alergię pokarmową. Do najczęstszych należą:

- ulewanie u niemowlęcia, chlustające wymioty, czkawka, krztuszenie, odsuwanie się od butelki lub piersi oraz rozdrażnienie podczas karmienia lub po nim,

- gazy i wzdęcia, twardy i wzdęty brzuszek, podkurczanie nóżek lub gwałtowne ich prostowanie,

- kolka, jeżeli dziecko cierpi na kolkę po czwartym tygodniu życia, należy udać się do specjalisty i wykonać badania, by ustalić, czy dziecko prawidłowo trawi mleko krowie.

- swedząca wysypka lub egzema, czyli małe, czerwone i swędzące guzki na skórze ciała dziecka – mogą być objawem alergii,

- pokrzywka, czyli czerwone, swędzące i obrzęknięte obszary skóry – występuje wkrótce po eskpozycji na alergen,

- problemy z oddychaniem oraz przewlekły kaszel, płynna przezroczysta wydzielina z nosa oraz świszczący oddech to kolejne objawy alergii, których nie należy bagatelizować,

- zaparcia, biegunka – jeżeli któryś z objawów utrzymuje się przez kilka godzin, należy zwrócić się do specjalisty.

Jeśli dziecko ma alergię na mleko krowie, należy zmienić dietę, co spowoduje wygaszenie reakcji alergicznych. Dobrą wiadomością jest to, że wraz z wiekiem można zachęcać dziecko do spożywania wyeliminowanych produktów: mleka, jogurtów czy lodów. Ponieważ większość dzieci wyrasta z alergii na białko mleka krowiego w wieku 3–5 lat.

Informacje jak radzić sobie z alergią pokarmową można znaleźć na stronie www.nutramigen.net/pl-nu.