19
Wt, Cze

Z życia wzięte

Będąc w sklepie z materacami lub kanapami możemy zobaczyć wielu ludzi rozkładających się wygodnie na testowych meblach. Klienci chcą w ten sposób sprawdzić, czy w trakcie snu będzie im wygodnie. Wybór miękkiego lub twardego materaca nie jest tylko kwestią przymierzenia. Kładąc się na kilkadziesiąt sekund ciężko nam będzie sprawdzić, czy nasze ciało faktycznie odpocznie przez całą noc. Stopień twardości materaca odpowiedni do naszych potrzeb jest zależny od wielu czynników.

 

Rady ekspertów

Według zaleceń medycznych powinniśmy spać na dość twardym podłożu. Ten argument popierają także cechy bardziej miękkich wyrobów, ponieważ powierzchnia na której śpimy powinna być płaska lub dopasowywać się do kształtu naszego ciała pod wpływem nacisku. miękkie materace mają jednak tę skłonność, że z czasem wybrzuszają się w niektórych miejscach. Taka powierzchnia z pewnością nie służy naszym kręgosłupom, więc należy jej unikać

Osobiste potrzeby

Stopień twardości materaca powinniśmy wybierać kierując się również swoimi preferencjami. Sprawdzenie w sklepie na którym materacu jest nam najwygodniej nie jest dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepiej byłoby przetestować miękkie i twarde materace u znajomych lub rodziny śpiąc na nich przez przynajmniej jedną noc. Jeśli wahamy się między zbliżonym stopniem twardości zdecydujmy się na trochę twardszy materac przy dłuższym okresie użytkowania będzie on bardziej korzystny dla naszego zdrowia oraz mniej się odkształci.

Sprawdź produkty na stronie http://mebledospania.pl/.

Wyjątkowe przypadki

Ograniczenia przy wyborze materaca dotyczą różnych specyficznych grup ludzi. Dzieci, z racji swojej niewielkim wagi, mogą spać na podłożu bardziej podatny na odkształcenia, a tym samym miękkim. Zaleca się jednak, aby pod spodem lub jako wierzchnia warstwa materaca występowała twarda płyta lub mata kokosowa. Ma to związek z kształtowaniem postawy ciała w pierwszych latach życia. Miękkich materacy nie powinny też wybierać osoby otyłe, szczególnie powyżej 130 kg wagi, duże obciążenie materiału w miejscach, gdzie ciało wywiera największy nacisk, będzie zmieniał kształt powierzchni do spania powodując dyskomfort oraz wady kręgosłupa.