Z życia wzięte

Zbierać można właściwie wszystko. To, co dla większości z nas stanowi zwykły przedmiot, staroć lub śmieć dla kolekcjonera może stanowić wyjątkową wartość. Niekiedy ma ona wymiar czysto sentymentalny, innym razem także materialny. Bez względu na to, wszystkie trofea zasługują na odpowiednią oprawę.

 

Pasja w wersji retro

Kolekcjonowanie to bardzo ciekawe hobby. Zazwyczaj początki tej pasji rozpoczynają się już w dzieciństwie. Wtedy to dzieciaki całe miesięczne kieszonkowe postanawiają przeznaczyć na kolejny numer czasopisma, nową figurkę, następny model kabrioletu lub dwudziesty czwarty plakat z ulubioną kapelą. Oczywiście co wytrawniejsi poszukiwacze odkrywają niesamowitą wartość kapski, puszek, znaczków i zabawek z jajek z niespodzianką, udowadniając, że w tej zabawie wcale nie o wydatki się rozchodzi, lecz czystą satysfakcję. Hobby z lat szkolnych często pielęgnowane są przez lata, niejednokrotnie wpływając nawet na tor dorosłego życia. Znane są przypadki wielu osób, które postanowiły otworzyć sklep z modelami, zajmować się sprowadzaniem unikatowych przedmiotów z całego świata lub odkupywaniem pierwszych wydań popularnych książek, płyt czy gier. Niektóre z nich na swoim kolekcjonerskim biznesie dorobiły się fortuny, inne pamiątek na całe życie, spuścizny na potomków, piwnicy pełnej kartonów i sławy w rubryce z ciekawostkami w osiedlowej gazetce. W dzisiejszych czasach – nowinek technologicznych i braku indywidualności - moda na zbieractwo wraca ze zdwojoną siłą. Kiedy większość osób poszukuje rozrywki w ekranach telewizorów, smartfonów i tabletów do łask dorosłych i dzieci poczciwie wraca oldschool. Nietaktem byłoby jednak upychanie dziesiątek łupów w kartonach, kiedy obecny rynek oferuje szereg ciekawych rozwiązań.      

Tradycyjne hobby – nowoczesna forma

Z pewnością większość kolekcjonerów zgodzi się ze stwierdzeniem, że im starsze trofea, tym bardziej cieszą. Ta zasada nie dotyczy jednak sposobu ich prezentowania. Tutaj liczy się polot i możliwość pochwalenia się swoimi zasobami rodzinie, gościom, forumowiczom czy znajomym z mediów społecznościowych. Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem w domowych zaciszach kolekcjonerów stają się gabloty ma modele. Ich projekty powstają z myślą o maksymalnym wyeksponowaniu kolekcji – bez względu na to co stanowi jej przedmiot. Oprócz niekwestionowanej wartości wizualnej rozwiązanie to posiada także kilka innych zalet. Przede wszystkim zastosowanie zamkniętej gabloty na modele chroni jest przed zakurzeniem lub pożółknięciem. To bardzo istotne zwłaszcza w przypadku cennych i małych, trudnych do wyczyszczenia elementów. Innym atutem jest ochrona drogocennych obiektów przed zniszczeniem lub zgubieniem przez małe dzieci i zwierzęta. Do takich sytuacji często dochodzi wtedy, kiedy modele leżakują w pudłach lub bez większego zamysłu przekładane są z kąta w kąt. Gabloty dla kolekcjonerów dostępne są w różnych wymiarach – także na zamówienie – oraz wariantach wykończenia. Wiele z nich wyposażonych jest w oświetlenie led, które pięknie eksponuje zbiory po zmierzchu. W ten sposób nawet najstarsze lub najskromniejsze okazy zyskują bardziej ekskluzywnego i rasowego charakteru. Ich obecność w szklanej witrynie może okazać się także świetnym elementem aranżacyjnym, który stanowić będzie punkt wyjścia dla designerskiego wnętrza.

Kolekcjonerzy słyną z chęci pochwalenia się swoimi zasobami, a jednocześnie trzymania ich pod kloszem – tak by były bezpieczne. Gablota na modele jest  idealnym narzędziem, by połączyć te dwie skrajności i bez obaw prezentować trofea w estetyczny i nieszkodliwy dla nich sposób.