24
Śr, Kwi

Czy wiesz, że...

Kiedy podejmujemy decyzję o zaadaptowaniu poddasza do codziennego użytku, stajemy przed wieloma wyzwaniami. Pierwszym z nich jest odpowiednie ocieplenie tej przestrzeni, a kolejnym jej aranżacja. Każdy z tych kroków wymaga dokładnego przemyślenia i zaplanowania. Znając kilka sprawdzonych pomysłów, będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze poddasze, nie tracąc jego ograniczonej przestrzeni.

O czym należy pamiętać podczas adaptacji poddasza?

Adaptację poddasza należy zacząć od jego odpowiedniego ocieplenia. Fachowe porady dotyczące ocieplenia poddasza znajdziecie na stronie internetowej Kanuf Insulation. Właściwa termoizolacja pozwali bowiem znacząco ograniczyć straty ciepła w domu. Jeśli zależy nam na naprawdę ekonomicznym rozwiązaniu, należy przede wszystkim sięgnąć po odpowiednie materiały izolacyjne. W zależności o konstrukcji więźby dachowej i grubości termoizolacji, może ona być rozmieszczona na różne sposoby: ponad krokwiami, pomiędzy krokwiami lub pod krokwiami. Można także zastosować kombinację różnych układów. Ponadto należy zwrócić uwagę na wymogi prawne związane z ocieplaniem poddasze. Kiedy przejdziemy przez ten etap i zyskamy pewność, że nasze poddasze jest właściwie ocieplone, możemy zająć się jego aranżacją. Jak zrobić to dobrze?

Pomysły na aranżację poddasza

Poddasza uważane są powszechnie za pomieszczenie trudne w aranżacji. Istnieje jednak kilka sprawdzonych pomysłów, dzięki którym możemy stworzyć jednocześnie stylowe i komfortowe wnętrza z licznymi skosami. Planując tego typu przestrzeń, powinniśmy się przede wszystkim wystrzegać stawiania dodatkowych ścianek działowych. Do przegrodzenia pomieszczeń warto wykorzystać istniejące już ściany nośne oraz kominy czy słupy.

Kuchnia i pokój dzienny na poddaszu

W otwartej przestrzeni poddasza można stworzyć piękną, jasną kuchnię połączoną z jadalnią lub salonem. Wystrój takich pomieszczeń wato wzbogacić o duże lustra zawieszone na ścianach, które optycznie powiększą przestrzeń oraz drzwi wykonane z mlecznego szkła, dzięki którym doświetlimy ciemne korytarze. Nie zapominajmy także o tym, że małych i słabo doświetlonych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się jasne kolory, zarówno na ścianach, jak i wyposażeniu wnętrza. Planując umeblowanie kuchni i salonu na poddaszu, dobrze jest zdecydować się na meble wykonane na wymiar. Dzięki temu nie będziemy ograniczeni standardowymi wymiarami, a dostępna nam przestrzeń będzie wykorzystana najlepiej jak to możliwe.

Sypialnia na poddaszu

Poddasze jest także idealnym miejscem na urządzenie przytulnej, funkcjonalnej, komfortowej i bardzo klimatycznej sypialni, która stanie się naszą oazą spokoju. Relaksu i odpoczynku nie będzie tu bowiem zakłócała codzienna krzątanina. Urządzając sypialnię na poddaszu, należy pamiętać o dobrym oświetleniu, które nawet wczesnym rankiem doda nam energii. Dobrym rozwiązanie stanowią okna połaciowe. Wpadające przez nie światło jest intensywne i wpada w głąb pomieszczenia. Wybierając miejsce na łóżko, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim wygodę wstawanie. Zanim podejmiemy decyzję, sprawdźmy, czy możemy podejść do łóżka w pozycji wyprostowanej, nie uderzając głową o sufit. Wstawiając drzwi, warto wybrać te otwierane na zewnątrz, dzięki czemu zyskamy nieco więcej miejsca wewnątrz sypialni. Wybierając umeblowanie i detale dekoracyjne, starajmy się je utrzymać w jasnych kolorach, które nie będą dodatkowo przytłaczały ograniczonej skosami przestrzeni. Trzymając się tych kilku podstawowych wskazówek, zyskamy uroczy zakątek, w którym codzienna pobudka będzie prawdziwą przyjemnością.

Publikacja: insane.agency