19
N, Sie

Odżywianie

Popularne oraz powszechnie nazywane energetykami napoje, świetnie zastępują mocną kawę i w mig stawiają na nogi. Oprócz tego, że energetyzują i tym samym pobudzają do działania, posiadają również szereg ukrytych właściwości, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Napój energetyczny możemy kupić nie tylko w różnych pojemnościach, ale również w rozmaitych wariantach smakowych. Jedne są dodatkowo wzbogacone witaminami i minerałami, pozostałe mają jedno zadanie - porządnie obudzić i zapewnić energię na przetrwanie dnia na przykład po nocy bez snu. Często sięgamy po nie bez namysłu i jesteśmy przekonani, że im więcej ich wypijemy tym bardziej będziemy pobudzeni, a co za tym idzie, unikniemy drzemek. Jak mówi mądre przysłowie: „Co za dużo to nie zdrowo”, zatem warto wiedzieć, ile napojów energetycznych możemy wypić, żeby za bardzo nie przesadzić i tym samym sobie nie zaszkodzić.

 

Działanie popularnych energetyków

 

W składzie energetyka znajdziemy nie tylko kofeinę, ale i taurynę oraz guaranę. Kofeina działa do 8 godzin i pobudza nasz organizm.  Z kolei tauryna w połączeniu z kofeiną jest oszustem mózgu. Oznacza to, że gdy w rzeczywistości nie mamy na nic siły, to mózg otrzymuje informacje, że może pracować na pełnych obrotach. Guarana pobudza i dopełnia działanie kofeiny oraz tauryny.

 

Podsumowując, napoje energetyczne to ogromny kop, dzięki któremu możemy funkcjonować mimo zmęczenia oraz braku snu. Wiadomo, że nie należy przesadzać i warto po nie sięgać jedynie w sytuacjach kryzysowych. Należy jednak pamiętać, że codzienne spożywanie napojów energetycznych może przyczynić się do rozregulowania cyklu snu.

 

Czy naprawdę warto rezygnować z energetyków?

 

Jeżeli tylko zachowamy umiar i nie zastąpimy zbilansowanej diety i picia wody napojami energetycznymi, to od czasu do czasu możemy sobie na nie pozwolić. Są one świetnym zamiennikiem kawy, zatem jeżeli ktoś za nią nie przepada to taka puszka napoju energetyzującego, raz na jakiś czas mu nie zaszkodzi. Pamiętajmy tylko, umiar to podstawa.