20
N, Maj

Czy wiesz, że...

Słowo “manekiny” większość kojarzy z postaciami prezentującymi ubrania. W sklepach z bielizną można też zobaczyć fragmenty ciał, na przykład nogi ubrane w kolorowej skarpetki. Plastikowe modele rzadko są jednak kojarzone ze sprzedażą biżuterii. A jednak, na wystawach często można zobaczyć zgrabne dłonie w srebrnych bransoletkach lub szyję udekorowaną złotą kolią. Manekiny w jubilerstwie są tak samo potrzebne i powszechne jak w świecie mody. Można by też powiedzieć, że biżuteria jest po prostu jego uzupełnieniem.

Podobieństwa i różnice

Wykonanie manekinów prezentujących biżuterię odbywa się tak samo jak produkcja manekinów modowych. Te same surowce i proces produkcyjny sprawiają, że producenci mają je zazwyczaj w ofercie obok całopostaciowych modeli. Jedyną różnicą jest kształt formy. W związku z niewielkim rozmiarem klienci oglądają biżuterię z dosyć bliska. Manekiny biżuteryjne muszą więc być precyzyjnie wykonane. Wszelkie niedociągnięcia zaburzałyby wygląd całej ekspozycji, dlatego przy ich wykonaniu wyjątkowo mocno liczy się idealnie gładka powierzchnia i równo nałożony kolor.

Dobra prezencja

Manekiny w jubilerstwie pełnią taką samą rolę jak w sklepach odzieżowych. Mają za zadanie jak najlepiej zaprezentować aktualnie sprzedawane kolekcje i ukazać sposób ich noszenia. To bardzo dobry chwyt marketingowy, ponieważ potencjalnym klientom ciężko jest się zapoznać z urodą najbardziej szlachetnych wyrobów, kiedy leżą one zwinięte w szufladzie. Manekiny o odpowiedniej kolorystyce gwarantują także lepszą widoczność prezentowanej biżuterii, dzięki zachowanemu kontrastowi. Jest to szczególnie wyraźnie na czarnym manekinie

Praktyczniejsze niż pudełko

Modele przypominające kształt ciała to również sposób na przechowywanie biżuterii. Można to zauważyć nie tylko u jubilera, ale także w domach prywatnych. Biżuteria ułożona na imitacji szyi bądź dłoni zachowuje swój pierwotny kształt w przeciwieństwie do delikatnych łańcuszków zwiniętych w szufladzie, które z czasem plączą się i zaginają. Domowe wersje manekinów na biżuterię są często kolorowe lub we wzory i mogą stanowić ciekawą dekorację toaletki.

Sprawdź manekiny na my-mannequins.pl do prezentacji akcesoriów.

Długa historia

Początków manekinów na biżuterię można szukać w starożytności. Już wtedy na popiersia zakładano liczne kosztowności. Była jednak znaczna różnica, ponieważ to biżuteria była wtedy dekoracją dla rzeźb. Dla ludzi było to bardzo ważne, ponieważ postacie te były związane z kultem lub rządziły w danej społeczności. Z czasem role stopniowo się odwróciły i teraz to manekiny są wspaniałą ozdoba popisów jubilerskich umiejętności.