20
Pt, Lip

Czy wiesz, że...

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Jego efektywność jest uzależniona od wielu czynników. Bardzo ważną rolę w tym kontekście odgrywa wylewka, której jakość przekłada się na trwałość i wygląd ułożonej na niej posadzki.

Zaprawa anhydrytowa zamiast cementowej

Wylewka pod ogrzewanie podłogowe odpowiedzialna jest za prawidłowe przewodzenie ciepła i oddawanie go do pomieszczenia. Tradycyjnym, niedrogim rozwiązaniem stosowanym w tym zakresie są wylewki cementowe przygotowywane z  cementu, piasku oraz wody. Nie sposób odmówić im zalet, ale nie wolno zapomnieć również o tym, że nie są wolne od wad. Są podatne na pęknięcia, chodzić po nich można po 7 dniach, zaś uruchomić ogrzewanie – dopiero po 21-28 dniach. Porównuje się je do wylewek anhydrytowych – i nie dzieje się tak bez powodu.

Gładka i wytrzymała powierzchnia bez pęknięć

Zaprawa anhydrytowa jest podkładem podłogowym przeznaczonym do wylewania bezpośrednio pod posadzką. Odznacza się płynną konsystencją, dzięki czemu: po pierwsze – znakomicie rozprowadza się nawet na dużych powierzchniach, po drugie – dokładnie wypełnia przestrzeń pomiędzy rurami ogrzewania. Z racji na jej właściwości samopoziomujące daje rezultat idealnie gładkiej powierzchni. Nie wymaga zastosowania zbrojenia. W procesie twardnienia nie występują skurcze, co eliminuje ryzyko pęknięć.

Wylewka anhydrytowa w znaczącym stopniu wpływa na podniesienie wydajności ogrzewania podłogowego. Nadaje się do zastosowania pod różne rodzaje okładzin – panele, parkiet, terakotę, kamień, a także wykładziny PVC i dywanowe etc. Posiada wysokie parametry wytrzymałościowe – od 20 do 40 MPa, w związku z czym w jej przypadku nie ma konieczności wylewania tak grubej warstwy, jak przy zaprawach cementowych.

O czym pamiętać?

Jak czytamy na stronie posadzkiwylewane.pl - decydując się na zastosowanie zaprawy anhydrytowej pod ogrzewanie podłogowe, warto mieć ponadto na uwadze poniższe przesłanki:

  • po podkładzie anhydrytowym można chodzić już po 2 dniach od wylania, a ogrzewanie podłogowe uruchomić po tygodniu,
  • omawiany podkład wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania,
  • posadzki anhydrytowe są niepalne,
  • po ok. 2-3 tygodniach od wylania niezbędne jest wyszlifowanie posadzki anhydrytowej w celu usunięcia mleczka anhydrytowego, którego warstwa ma za zadanie chronić posadzkę podczas wiązania przez szybkim wysychaniem – przy tej okazji należy nadmienić, iż niektóre firmy posiadają w swej ofercie wylewki anhydrytowe niewymagające szlifowania.

Jak wybierać zaprawę?

Współczesny rynek oferuje spore urozmaicenie w obszarze posadzek anhydrytowych. Przy wyborze wylewki trzeba kierować się m.in.:

  • rodzajem okładziny, która zostanie na niej ułożona,
  • rodzajem inwestycji.

Artykuł został opracowany przy współpracy z serwisem http://wszystkodladomu.pl