20
Pt, Lip

Czy wiesz, że...

Aby auto działało sprawnie, wymagane są różnego rodzaju elementy składowe – nie tylko jeśli chodzi o silnik, ale też kwestie związane z szeroko rozumiana elektroniką w naszym pojeździe. Jednym z takich elementów, jest z całą pewnością alternator. Jak dokładnie działa ta część składowa samochodu? Na co koniecznie musimy zwracać uwagę, jeśli mowa o rozpoznawaniu wszelkich nieprawidłowości w działaniu? Odpowiedzi między innymi na te pytania, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

 

Przede wszystkim – czym dokładnie jest alternator?

Jeśli chcielibyśmy najprościej odpowiedzieć na pytanie „Czym jest alternator”, możemy śmiało powiedzieć, że jest to prądnica prądu przemiennego. Wyższość alternatora nad prądnicą prądu stałego, polega przede wszystkim na jednej, podstawowej kwestii, a mianowicie chodzi o jej budowę. Zasadniczo najważniejsze dla nas powinno być to, gdzie dokładnie znajduje się uzwojenie robocze. W przypadku alternatora – jest ono umiejscowione w stojanie. Jeśli zaś chodzi o „zwykłą” prądnicę, to umiejscowione jest ono w wirniku. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy dodatkowo stosować komutatora.

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowego działania alternatora

Niestety zdarza się, że alternator zwyczajnie się psuje. Jak jednak rozpoznać moment, w którym coś ewidentnie jest z nim „nie tak”? Co może stanowić przyczynę jego awarii? To, co jest najczęstszą przyczyną awarii alternatora, to zużywające się szczotki czy łożyska. Nie są to jednak jedyne usterki, z którymi musimy się borykać. Alternator może się zepsuć także dlatego, że dojdzie do uszkodzenia regulatora napięcia czy zwarcia wirnika. Każda z powyższych usterek, wymagać od nas będzie tego, aby alternator wymienić na nowy. Naprawa starego bez wymontowania go, jest po pierwsze nieopłacalna, a po drugie – nie mamy gwarancji, ze za chwilę ponownie nie spotkamy się z podobnymi problemami. Bezpieczniej jest zatem alternator wymontować, kupić nowy i zamontować go odpowiednio.

O tym, gdzie możecie kupić nowy alternator a także uzyskać porady dotyczące jego działania czy montażu, przeczytacie państwo na stronie internetowej http://autoelektroklima.pl/ - alternatory Wrocław sklep. Z całą pewnością, uzyskacie tam wszelką, niezbędną w tym temacie pomoc.