20
Pt, Lip

Czy wiesz, że...

Stosowanie nawozów rolniczych znacząco wpływa na jakość roślin. Dzięki zastosowaniu nawozów, rośliny rosną szybciej, wcześniej owocują, dają większe plony, a także okazalej kwitną. Nawozy rolnicze nie są również bez znaczenia w przypadku chorób. Jeśli odpowiednio je stosujemy, rośliny lepiej zniosą okresy suszy, będą bardziej odporne na choroby.

Nawozy rolnicze

Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów nawozów rolniczych. Są to m.in. nawozy azotowe, wieloskładnikowe, potasowe, wapniowe, ekologiczne. Decydując się na wybór konkretnego nawozu, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, do jakiego rodzaju upraw są nam potrzebne. Nawozy rolnicze stosuje się do nawożenia zbóż - zarówno jarych, jak i ozimych, rzepaku, kukurydzy, buraka cukrowego, ziemniaka, roślin bobowatych czy użytków zielonych. Nawozy rolnicze polecane są szczególnie dla gleb ubogich w mikrolementy i makroelementy. Decydując się na wybór konkretnego nawozu, przede wszystkim zwróć uwagę na jego skład i przyswajalność dla roślin. W okresie jesieni, wybierz nawozy rolnicze zapewniające niezbędną ilość azotu. Ten pierwiastek jest szczególnie istotny w uprawie roślin ozimych. Podczas uprawy roślin jarych, zmniejszamy dawki azotu. Nawóz rolniczy powinien mieć również dobre właściwości rozsiewne. Przed wybraniem nawozu, zapoznaj się z jego etykietą - zarówno dawki, jak i metody stosowania są niezwykle istotne. Tylko prawidłowe stosowanie, zapewni nam oczekiwane rezultaty i wpłynie na jakość plonu. Stosowanie nawozów ma wiele zalet, jednak by ich stosowanie było bezpieczne i skuteczne, wybierajmy nawozy sprawdzonych producentów.

Nawozy płynne

Nawozy płynne dostarczane są roślinom w postaci roztworu wodnego. Najpopularniejszymi roztworami wodnymi są saletra amonowa, kwas fosforowy, fosforan amonu, mocznik. Dzięki nim roślina jest w stanie utrzymać prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych, zapewnia lepsze wyniki produkcyjne, jest bardziej odporna na niekorzystne działanie środowiska, a także osiąga większe plony. Nawozy płynne pomagają uzupełnić wszelkie niedobory, np. wapniowe czy potasowe, w zależności od potrzeb naszych roślin.