20
Pt, Lip

Czy wiesz, że...

Decydując się na zakup samochodu, warto zastanowić się zawczasu nad wyborem odpowiedniego silnika, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Jeszcze kilkanaście lat temu wybór był dość ograniczony - można było zdecydować się na silnik benzynowy lub silnik Diesla. Obecnie możemy również zdecydować się na napęd hybrydowy. Czy jest to dobre rozwiązanie i na co możemy liczyć? Przekonajmy się.

Czym jest silnik hybrydowy?

Silniki hybrydowe to nowoczesne rozwiązanie, które stanowi doskonałą alternatywę dla dotychczasowych jednostek napędowych. Są to bowiem silniki, które łączą w sobie dwa rodzaje napędów jednego urządzenia. Zazwyczaj, jest to połączenie napędu spalinowego z napędem elektrycznym. Mogą one działać zarówno naprzemiennie, jak i jednocześnie. Silniki hybrydowe są sposobem na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz kosztów, jakie kierowcy ponoszą w związku z zakupem paliwa. Nic więc dziwnego, że cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością.

Jak to wygląda w praktyce?

Silniki hybrydowe łączą w sobie najlepsze właściwości obydwu rodzajów napędów. Silnik elektryczny wykorzystywany jest bowiem zawsze wtedy, gdy napęd spalinowy charakteryzuje się małą efektywnością. Jak wygląda to w praktyce? To bardzo proste. Przykładowo, podczas ruszania uruchamia się silnik elektryczny, ponieważ to właśnie on, a nie benzynowy napęd, zużywa mniej energii. Kiedy auto osiągnie odpowiednią prędkość, napęd automatycznie przełącza się na korzystanie z silnika benzynowego. Warto dodać, że napęd spalinowy wyłączany jest praktycznie przy każdym wciśnięciu pedału gazu. Dzięki temu samochód hamuje silnikiem, co oznacza zmniejszenie zużycia paliwa, a tym samym mniejsze koszty oraz niższe zużycie paliwa. Co więcej, jednocześnie zostają zasilanie akumulatory samochodu, dzięki czemu silnik elektryczny może działać dłużej. W praktyce kierowca samochodu nie odczuwa żadnych negatywnych konsekwencji zmian napędu. Dzisiejsze silniki hybrydowe są bowiem tak skonstruowane, by zmiana była płynna i nie wiązała się z żadnymi negatywnymi odczuciami. Warto również dodać, że popularność silników hybrydowych sprawia, że ceny aut z tym napędem stają się coraz bardziej atrakcyjne. Na polskim rynku możemy zresztą znaleźć producentów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki sprzedażowe samochodów wyposażonych w ten rodzaj napędu.

Toyota - lider sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym

Jedną z marek samochodów, która słynie z produkcji nowoczesnych samochodów z silnikami hybrydowymi, jest Toyota. Osiąga ona dobre wyniki na całym świecie. Nie inaczej jest w naszym kraju. W lipcu 2017 roku liczba sprzedanych samochodów z napędem hybrydowym wyniosła aż 25000 tysięcy sztuk. Nie ma w tym nic dziwnego - silniki hybrydowe Toyoty są funkcjonalne i niezawodne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że marka ta oferuje swoim klientom naprawdę atrakcyjne ceny, które pozwalają sporo zaoszczędzić. Co więcej, Toyota oferuje obecnie aż 7 modeli samochodów z napędem hybrydowym, dzięki czemu każdy klient może wybrać dokładnie to, czego potrzebuje.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Toyota Radość: http://www.toyota-radosc.pl/