Czy wiesz, że...

Każdy właściciel nieruchomości powinien znać prawa i obowiązki, jakie wynikają ze służebności przesyłu. Warto wiedzieć także, że urządzenia służące do odprowadzania, jak i doprowadzania do dużego przedsiębiorstwa płynów, gazów, czy energii w postaci wodociągów, gazociągów, oraz energii elektrycznej, nie stanowią elementu składowego naszej nieruchomości.

Jeżeli taki sprzęt znajduje się na naszej posesji, działce, terenie, lub nad nią, wówczas powinniśmy zadbać o sporządzenie umowy, oraz służebność przesyłu. oczywiście właściciel nieruchomości może nie zgodzić się z takimi planami, wówczas wyznaczane są nowe plany, lub sprawa trafia na drogę sądową. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy i wyznaczenia wynagrodzenia. Jednak w takich sytuacjach, właściciel, jak i przedsiębiorca mają swoje prawa i obowiązki.


Właściciel nieruchomości
1. Właściciel nieruchomości, który został obciążony służebnością przesyłu, ma obowiązek udostępnić swój teren przedsiębiorcy. Powinien być przygotowany na to, że osoby trzecie wkroczą z różnymi maszynami i sprzętami w celu zamontowania i podłączenia danych urządzeń, niezbędnych do przesyłu. Wyrażając zgodę, zgadzamy się na wszelkiego rodzaju wykonywane prace, a także udostępnienie nieskrępowanego dostępu.
2. Obowiązkiem właściciela jest umożliwienie dostępu, w każdej chwili, do zamontowanych już urządzeń. Wiadome jest to, że z czasem konieczne mogą być prace związane z naprawą, konserwacją, kontrolą, kolejnymi montażami, czy demontażami. Wówczas przez cały czas, podczas gospodarowania terenem, ważne jest wzięcie pod uwagę tych oto urządzeń, oraz nieskrępowany dostęp do nich dla przedsiębiorcy.
3. Właściciel nieruchomości ma prawo także do adekwatnego wynagrodzenia od przedsiębiorstwa, w zamian za udostępnienie terenu.


Przedsiębiorca przesyłowy
1. Przedsiębiorca jest zobowiązany do przeprowadzenia wszelakich działań zgodnie z postanowieniami umownymi. Wykonywanie służebności przesyłu powinno być przeprowadzone w sposób jak najmniej utrudniający właścicielowi korzystanie z nieruchomości. Wszelkie ograniczenia i skrępowania działań wynikają z klauzul w umowie, a także z przepisów prawa.
2. Przedsiębiorca ma obowiązek dbania o urządzenia przesyłowe. Przeprowadzane powinne być kontrole, konserwacje, naprawy, by sprzęt nie zagrażał bezpieczeństwu, a także nie utrudniał gospodarowania terenem.
3. Przedsiębiorca przesyłu ma obowiązek zapłaty wynagrodzenia właścicielowi nieruchomości, jeżeli zostało określone to w umowie. Jednak warto pamiętać, że powstanie i istnienie służebności nie zawsze wiąże się z wypłaceniem wynagrodzenia.