18
Wt, Wrz

Czy wiesz, że...

Budżet firmowy, to kluczowy aspekt w działaniu każdego przedsiębiorstwa. Należy być świadomym tego, na co koniecznie w tym aspekcie powinniśmy zwracać uwagę. Większość problemów małych i średnich firm, bierze się w dużej mierze z tego, że przedsiębiorcy zarządzają budżetem firmowym w niewłaściwy sposób. Jak zatem rozwiązywać problemy finansowe w naszej firmie lub też skutecznie im zapobiegać? Na co koniecznie powinniśmy zwracać w tym aspekcie uwagę? Odpowiedzi na te inne pytania, związane z właściwym prowadzeniem budżetu firmowego, znajdziecie państwo w poniższym artykule.

 

Zacznij od... Siebie

Podstawą, jeśli mowa o właściwym prowadzeniu budżetu firmowego i skutecznym jego zaplanowaniu, jest w pierwszej kolejności umiejętne oddzielenie finansów prywatnych od firmowych. To pierwszy krok do tego, aby nasza firma zaczęła realnie zarabiać i abyśmy nie musieli w żaden sposób, przysłowiowo, dokładać do naszego interesu. Zachowanie wyraźnej granicy, pomiędzy finansami prywatnymi a firmowymi, jest w tym przypadku pierwszym krokiem. Nie jest to jednakowoż jedyna kwestia związana z prawidłowym zaplanowaniem budżetu firmowego.

Sprecyzuj ile realnie zarabiasz czyli określ wartość majątku netto

Każda firma ma określony obrót. Obrót, nie oznacza jednak tego samego co przychód, a już z pewnością dalekie jest to określenie od wartości majątku netto. Wielu przedsiębiorców, zachłystuje się liczbami, które wskazują na obrót firmy, ale nie zwraca uwagi na to, że w tych kwotach zawierają się też pewne zobowiązania. Firma nie działa za darmo – to podstawowa zasada funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Aby zarobić, zazwyczaj musimy zainwestować – czy to w pracowników, czy tez w kwestie związane z wynajmem biura, zapłaceniem podatków itp. To są bardzo konkretne zobowiązania, które każdy przedsiębiorca musi co miesiąc opłacać. W momencie, kiedy rozdzielimy nasze comiesięczne zobowiązania od tego, jaki jest nasz miesięczny obrót, uzyskamy kwotę, która będzie definiowała nasz realny majątek netto. To pieniądze, które zostają w firmie po odjęciu wszystkich zobowiązań i stałych kosztów jej prowadzenia. Analizę rozwoju firmy, należy zatem prowadzić w oparciu o wzrost (lub spadek) wartości majątku netto.

Planuj od zera i nie pomijaj małych wydatków

Małe wydatki to zmora każdego przedsiębiorcy. Na pozór – nie mają one większego znaczenia dla rozwoju firmy. W dalszej perspektywie jednak, mogą doprowadzić do finansowej katastrofy. Dobrze jest zatem, zacząć planowanie budżetu firmowego, od jasnego określenia budżetu dziennego danej firmy. Musimy trzymać się zasady, że budżet ten jest nieprzekraczalny – wówczas uda nam się uniknąć sytuacji w której dochodzi do wycieku finansów z przedsiębiorstwa. Stosując się do zasad, które dostępne są na stronie dotyczącej planowania budżetu w firmie z pewnością uda nam się zaplanować nasz firmowy budżet we właściwy sposób. Bardzo szybko znajdziemy się też na drodze do rozwoju naszego przedsiębiorstwa.