23
Wt, Paź

Czy wiesz, że...

Cel zastosowania podgrzewaczy do wody nie budzi żadnych wątpliwości. Ich zadaniem magazynowanie wody oraz oczywiście jej podgrzewanie. Podgrzewacze do wody umożliwiają korzystanie z ciepłej wody również w innych pomieszczeniach, w których bojler się nie znajduje. Niezbędne jest jednak odpowiednie dopasowanie wielkości zbiornika. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom bojlerów i sprawdźmy, jak je dobierać do swoich potrzeb.

Ciśnieniowe podgrzewacze wody

Podgrzewacze wody ciśnieniowe wykonywane są najczęściej ze stali odpornej na korozję i pokrywanej emalią. W sklepach znajdziemy zarówno ich wersje pionowe, jak i poziome. Podgrzewacz ciśnieniowy w momencie swojego działania zwiększa ciśnienie wody zawartej w zbiorniku. Aby zapobiec zniszczeniu zbiornika, podgrzewacze takie wyposażone są w specjalne zawory oraz czujniki, które uniemożliwiają przekroczenie niebezpiecznej wartości ciśnienia.

Wśród podgrzewaczy wody, osobne miejsca zajmują także podgrzewacze pojemnościowe gazowe. Niestety owiane złą sławą. Nawet przy licznych zabezpieczeniach nadal nie są chętnie stosowane. Zbudowane są z komory spalania, kanału spalinowego, a także palnika gazowego. Najczęściej umieszczonego u dołu pojemnika. Aby uruchomić podgrzewacz, niezbędna jest zapalarka lub zapałki. Urządzenie pracuje na gazie płynnym lub ziemnym. Jako plus używania tego typu podgrzewaczy można wymienić fakt, iż umożliwiają one podgrzewanie wody w kilku kranach.

Podgrzewacze przepływowe

To z pewnością rozwiązanie, które będzie odpowiednie dla tych osób, które chcą uniknąć w swoim domu montażu bojlerów gazowych. Działające na prąd przepływowe podgrzewacze wody, uruchamiają się dopiero w momencie, kiedy płynie przez nie woda. Ilość energii elektrycznej zużyta podczas pracy urządzenia zależna jest od ilości wody, jaka będzie przez nie przepływać podczas pracy. Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku zdarzają się również podgrzewacze przepływowe działające na gaz. Jeśli chcemy ich uniknąć, to w sklepie zawsze pytajmy się o te urządzenia, do których używania niezbędny jest jedynie energia elektryczna.

Jednym z najważniejszych elementów przepływowych podgrzewaczy wody jest grzałka. Znajduje się ona w porcelanowej lub szklanej osłonie, co umożliwia odseparowanie wody. Płyny przepływające przez urządzenie nie mają z nią bezpośredniego kontaktu, co gwarantuje jej dłuższą żywotność i nie zanieczyszcza wody metalami. Podgrzewacze wody dysponują zwykle mocą minimalną wielkości 3 kW oraz maksymalną, sięgającą 20 kW. Woda w elektrycznych podgrzewaczach może mieć temperaturę maksymalną w wysokości 50 stopni.