23
Wt, Paź

Z życia wzięte

Do spotkania z fogotrafem ślubnym warto się przygotować i wiedzieć o co go pytać.

1. Jaki jest koszt usługi?

Z fotografem koniecznie ustalić trzeba ile będzie kosztować wykonanie i obróbka zdjęć. Pewnie do wyboru będzie kilka pakietów, warto poprosić o wskazanie wszystkich opcji. Istotny jest także termin płatności - powinien być on wyznaczony po wykonaniu usługi, chociaż fotograf może życzyć sobie zaliczki.

2. Jak fotograf wyobraża sobie sesję poślubną i narzeczeńską?

Dobrze jest już na początku ustalić z fotografem jego wizję artystyczną. Porozmawiać o pomysłach na zdjęcia, plenerach, ewentualnych rekwizytach. Jeśli mamy swój pomysł, nie bójmy się go zaprezentować - przecież zdjęcia mają być pamiątką dla nas.

3. Czy któryś z rodzajów oświetlenia sali weselnej może utrudnić wykonanie zdjęć?

Podczas wesela najprawdopodobniej będziemy korzystać ze sztucznego, typowo imprezowego, kolorowego oświetlenia. Takie efekty jak kolorowe "rozmyte" plamki na zdjęciach mogą wyglądać efektownie, ale z kolei światło laserowe może przeszkadzać fotografowi. Dlatego te kwestie warto ustalić. Jeśli chcemy na przykład zdjęć portetowych, trzeba uprzedzić fotografa, żeby wziął ze sobą dodatkowe oświetlenie.

4. Co jeśli nie dojdzie do wykonania umowy?

Kara umowna to coś, o czym nikt nie chce myśleć, niemniej jednak trzeba zabezpieczyć się na okoliczność, ze fotograf w ostatniej chwili odmówi wykonania usługi.

5. Jak prezentuje się dotychczasowe portfolio fotografa?

Żeby lepiej zorientować się w świadczonych przez fotografa usługach, warto zobaczyć jego porfolio. Zdjęcia pokażą klimat w jakim utrzymana jest twórczość fotografa.

6. Od którego momentu uroczystości fotograf będzie nam towarzyszył? 

Z fotografem można umówić się dopiero w USC lub w kościele. Ale warto przemyśleć, czy nie wolimy, żeby towarzyszył nam on już od błogosławieństwa w domu, a nawet od momentu przygotowań - u fryzjera, czy podczas wykonywania makijażu w przypadku Panny Młodej.

7. Do którego momentu uroczystości będą wykonywane zdjęcia?

Najważniejsze, żeby objąć fotorelacją wszystkie istotne momenty - pierwszy taniec, tort, oczepiny - po tych ostatnich najczęściej fotograf kończy pracę.

8. Co dokładnie obejmuje pakiet usług?

Fotografowi warto zadać pytanie, co znajduje się w pełnym pakiecie - czy tylko wykonanie zdjęć, czy także obróbka i przygotowanie albumu. Ponadto ustalić trzeba limit.

9. W jaki sposób prezentowane będą fotografie?

Popularne ostatnio są fotoksiążki. Zamieszcza się w nich tylko część zdjęć, wybranych wspólnie przez Młodą Parę i fotografa. Już przy podpisaniu umowy dobrze jest wybrać sposób prezentacji zdjęć.

10. Gdzie można znaleźć ofertę fotografa?

Dobrą bazą usługodawców jest platforma ślubna Wedding.pl. Za jego pośrednictwem można znaleźć konkretnego fotografa, namiary na niego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce miasto, na przykład Rzeszów i pod adresem: https://wedding.pl/fotograf-slubny/rzeszow odnaleźć ofertę.