Z życia wzięte

Kuchnia to pomieszczenie w domu, gdzie najczęściej spędza się dość sporo czasu. Nie tyczy się to tylko gotowania, ale także spożywania posiłków, popijania herbaty czy pogawędek rodzinnych. Dlaczego odbywają się one zwykle w kuchni? Ponieważ jest to najczęściej przytulne, pomieszczenie z łatwym dostępem do smakołyków. Kuchnia dość często jest także, miejscem spotkań ze znajomymi. Znajduję się tam bowiem, stół, krzesła czy narożnik do siedzenia.

Wygoda i ergonomia

Urządzając własną kuchnię, trzeba wziąć pod uwagę ww. kwestie i postarać się, aby pomieszczenie to było nie tylko przytulne i pełne ciepła, ale również wygodne, praktyczne i funkcjonalne. Odpowiednio zaprojektowana kuchnia, będzie nie tylko ulubionym pomieszczeniem domowników, ale także ułatwi codzienne czynności, gotowanie czy przygotowanie przetworów na zimę. Właściwe zaplanowana przestrzeń, będzie sprawiała radość, nawet przy tych, mniej przyjemnych czynnościach , jak zmywanie naczyń.

Zabudowa, a wielkość kuchni

Kuchnie są planowane w przeróżnych układach. Zanim zdecydujesz się na kupno mebli, zastanów się, jaki rodzaj zabudowy najlepiej się będzie się prezentował oraz jakie są wady i zalety kształtu twojego pomieszczenia. Planując rozkład urządzeń i mebli, warto pod uwagę wsiąść zdanie specjalistów z meble-cezar.pl. Najwygodniejsze ustawienie to takie, kiedy droga pomiędzy zlewozmywakiem, lodówką i kuchenką, tworzy kształt trójkąta.

Jeśli masz dużą kuchnię, to doskonale sprawdzi się zabudowa jednorzędowa. Doskonale nada się również do kuchni otwartej na jadalnię lub salon. Zwykle, kuchnia ma wtedy tylko jedną ścianę. To wzdłuż niej są ustawiane meble. Jest to nie może rozwiązanie mało ergonomiczne, ale za to najprostsze. Tego typu ustawienie, uniemożliwia wprowadzenie zasady trójkąta, dlatego użytkowanie jest mniej wygodne. Ustawiając jednak sprzęty najważniejsze w odpowiedniej kolejności, można osiągnąć bardzo dobry efekt. W takim pomieszczeniu, warto zastosować zabudowę w kształcie L. Pamiętaj jednak, że tego typu rozwiązanie sprawdzi się w szerszej kuchni, a odległość między urządzeniami jest większa.

Oświetlenie kuchni

Ważny element wystroju kuchni, stanowi jej oświetlenie, dobierając je, kieruj się trzema ważnymi zasadami:

  1. Światło, powinno padać w te miejsca, które są najczęściej używane, to jest: blaty, płyta grzewcza oraz zlew. Do takiej aranżacji doskonale nadają się halogeny oraz świetlówki.
  2. Niekiedy spotkać się można z kuchnią, w której nie ma wiszących szafek. W takim wypadku, warto nad blatami zamontować stylowe kinkiety.
  3. Ważne jest centralne oświetlenie kuchni, które znaleźć się powinno nad stołem lub pośrodku pomieszczenia.