Z życia wzięte

Podstawowym kryterium, jakie należy spełnić by móc podjąć pracę za granicą jest znajomość języka obcego. Wymagany poziom zaawansowania zależy przede wszystkim od posady, którą ma objąć dany kandydat lub kandydatka. Umiejętność komunikacji z obcokrajowcami jest szczególnie istotna na etatach związanych z pracą z ludźmi. Coraz częściej jednak w bardzo popularnym zawodzie opiekunki osób starszych pojawiają się wątpliwości, czy praca bez znajomości języka jest możliwa. Sprawdźmy jakie stanowisko w tej sprawie zajmują agencje zatrudnienia.

 

Znaczenie języka w opiece nad seniorami

O tym, jak ważna jest zdolność swobodnej komunikacji z podopiecznym z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Pomijając sytuacje kryzysowe, złe samopoczucie czy nagłe wypadki, znajomość języka jest potrzebna do codziennego kontaktu z seniorem. Rozmowy, wspólne spędzanie czasu czy tak prozaiczne czynności jak robienie zakupów nie mogą – a nawet nie powinny – odbywać się bez słów. Osoby w podeszłym wieku oprócz opieki potrzebują także towarzystwa. Ponadto trudno wyobrazić sobie spędzenie kilku miesięcy – głównie sam na sam – w milczeniu. Warto również dodać, że niektóre zagraniczne rodziny szukają dla swojego bliskiego towarzysza, który umili mu jesień życia, a wyręczanie w obowiązkach domowych wcale nie jest konieczne. Wówczas swobodne władanie angielskim czy niemieckim staje się kluczowe.

Zauważmy, że znajomość języka obcego to zaraz obok doświadczenia najważniejsze kryterium, jakie powinna spełniać opiekunka osób starszych. Praca bez tej umiejętności z pewnością byłaby bardziej stresująca i obarczona znacznie mniejszym poczuciem komfortu. Oprócz tego zdolność porozumiewania się w języku obcym jest doceniana przez pracodawców, w postaci wyższego wynagrodzenia oraz znacznie obszerniejszego wyboru ofert. Biura uczestniczące w procesie rekrutacji niejednokrotnie podkreślają, że zlecenia dla osób o bardzo dobrej znajomości języka są dodatkowo premiowane i bardziej intratne.

Język obcy okiem agencji zatrudnienia

Większość firm zajmujących się pośrednictwem pracy za granicą podchodzi bardzo restrykcyjnie do tej kwestii w sposób. Uargumentowane jest to przede wszystkim niemożnością świadczenia usług na odpowiednim poziomie bez umiejętności porozumiewania się. Z drugiej strony headhunterzy agencji pracy tymczasowej za granicą przyznają, że jedynie niewielka część kandydatów i kandydatek posiada odpowiednie kwalifikacje. Dlatego wiele biur oferuje zainteresowanym bezpłatne kursy językowe oraz materiały dydaktyczne do samodzielnej nauki. Takie rozwiązanie ma wiele plusów, ponieważ umożliwia intensywną i skuteczną edukację oraz kładzie nacisk na najistotniejsze partie materiału, dotyczące części ciała, chorób i dolegliwości, produktów spożywczych czy podstawowych zwrotów.

Praca w zawodzie opiekunki bez znajomości języka jest trudna, ale nie niemożliwa. Podstawową kwestią jest wówczas chęć rozwoju i dążenia do opanowania jak największej ilości zwrotów. Pomocne mogą być w tym rozmówki i notatki oraz znalezienie partnera do wspólnych rozmów, by zminimalizować szok związany z barierą językową.

Jeśli zastanawiasz się nad pracą w zawodzie opiekunki, ale brak Ci wiedzy na temat tej profesji odwiedź stronę http://www.friggawork.pl/ i zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami i aktualnymi ofertami pracy.