Z życia wzięte

Opieka nad seniorami jest bardzo specyficznym i wymagającym zawodem. W przeciwieństwie do wielu profesji w tej zamiast zadań powierza się pracownikom ludzi – wraz  z ich zdrowiem i życiem. Warto uzmysłowić sobie, że zajęcie to nie jest odpowiednie dla wszystkich. Opiekunka to osoba, która powinna wyróżniać się ściśle określonymi cechami. Przyjrzyjmy się zatem profilowi odpowiedniej kandydatki. 

 

Siła fizyczna kontra siła psychiczna

Pierwsze skojarzenia, jakie przywodzi na myśl pomoc seniorom za granicą to ciężka praca fizyczna, wymagająca wielu wyrzeczeń. Choć rzeczywiście dobry stan zdrowia i umiarkowana kondycja są tu nie bez znaczenia to większy wpływ na komfort opiekunki i podopiecznego ma zestaw pewnych cech charakteru.

Osoba pracująca w towarzystwie seniorów powinna przede wszystkim być cierpliwa i życzliwa dla tej grupy wiekowej. Staruszkowie niejednokrotnie posiadają własne przekonania i przyzwyczajenia, które mogą być uciążliwe dla opiekunki. Wielu z nich niechętnie godzi się z niedołężnością, z jaką przyszło im się borykać na starość, co energicznie manifestują w postaci buntu dla nowego jadłospisu, rozkładu dnia, dawkowania leków i innych rutynowych czynności.

Każda z Pań, która miała szansę pracować wśród osób starszych doskonale wie, że zajęcie to wymaga wielu pokładów empatii, o jakie w dzisiejszych czasach na ogół trudno. Opieka nad seniorem  ma sens i właściwy charakter jedynie wtedy, kiedy świadczące ją osoby mają poczucie misji. Żadna z innych motywacji – włączając sytuację rodzinną i finansową – nie jest w stanie dać tyle satysfakcji i serca do pracy z seniorami. Każdy, kto przechodzi obojętnie wobec krzywdy i cierpienia innych powinien pomyśleć o bardziej mechanicznej, nie wymagającej tyle zaangażowania profesji.

Profil kandydatki na opiekunkę

Rodziny z Europy Zachodniej doskonale wiedzą jako trudno o odpowiednią opiekunkę dla osoby w podeszłym wieku. Zazwyczaj tolerancja i wrażliwość na potrzeby innych  nie idą w parze ze zdecydowaniem, samodzielnością, odpornością na stres i umiejętnością powiedzenia nie. Opiekunka powinna być osobą pogodną i wrażliwą, ale jednocześnie twardo stąpającą po ziemi. Tylko taka konfiguracja osobowości i cech charakteru gwarantuje odpowiedni poziom opieki oraz zapewnienie seniorowi (i niejednokrotnie samej sobie) poczucia bezpieczeństwa.

Istotnym aspektem pracy opiekunki jest dbanie o gospodarstwo domowe oraz organizowanie czasu wolnego podopiecznego. W związku z tym wśród kandydatek mile widziana jest doskonała organizacja czasu i zadań oraz umiejętność kreatywnego myślenia. Jesień życia to często czas depresyjny, pozbawiony towarzystwa i zainteresowania ze strony innych osób. Opiekunka z powołaniem ponownie obudzi w swoim podopiecznym chęć do rozwijania zainteresowań oraz wypełni mu czas w takim stopniu, by ten nie czuł się odrzucony, znudzony i pozostawiony samemu sobie.

Rozmyślając na temat opieki nad osobami starszymi można śmiało stwierdzić, że zajęcie to nie do końca jest zawodem lub sposobem na osiągnięcie dobrobytu. Analizując specyfikę tej profesji przede wszystkim nasuwa się wniosek, że praca ta ma charakter misji i jako taką powinna być traktowana przez osoby ubiegające się o to stanowisko. Dzięki temu wykonywana będzie z przyjemnością i satysfakcją, a nie poczuciem obowiązku.

Jeśli zastanawiasz się nad pracą opiekunki, ale masz wątpliwości, czy jest to zawód dla Ciebie odwiedź stronę http://help24.info/. Zawarte tam informacje z pewnością odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania.