Z życia wzięte

Wyjazdy językowe to obok edukacji w renomowanych placówkach dydaktycznych jedna z najpopularniejszych metod na poprawę znajomości angielskiego, niemieckiego i innych powszechnych języków. Wysokie zainteresowanie zawdzięczają przede wszystkim skuteczności i innowacyjnej formie, polegającej na połączeniu nauki i rozrywki. Przekonajmy się, czy tak swobodna metoda edukacji rzeczywiście może okazać się efektywna.

 

Kursy za granicą w pigułce

Pragnąc opisać metody nauczania stosowane podczas zagranicznych wyjazdów językowych należy w pierwszej kolejności przybliżyć nieco ich strukturę. Obozy dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym, na różnych poziomach zaawansowania. Ich czas trwania może obejmować nawet semestr lub rok, jednak największa popularnością cieszą się turnusy tygodniowe i dwutygodniowe. Słuchacze mają do wyboru kilka języków na terenie najbardziej znanych światowych metropolii. W ten sposób mogą dopasować kurs do własnych potrzeb, łącząc naukę z odpoczynkiem lub zwiedzaniem najciekawszych zakątków świata.

Harmonogram zajęć

Każdy kurs językowy przewiduje określoną liczbę godzin na lekcje języka obcego. Odbywają się one pod czujnym okiem native speakerów w siedzibach renomowanych, zagranicznych szkół lingwistycznych. To ogniwo obozów swoim schematem w znacznym stopniu przypomina naukę w prestiżowych placówkach na terenie naszego kraju. Podobne są metody przyswajania i utrwalania wiedzy, liczebność w klasach oraz materiały dydaktyczne. Różnica opiera się przede wszystkim na bardziej intensywnym wymiarze edukacji – zagraniczne wyjazdy językowe to parę godzin zajęć codziennie lub kilka razy w tygodniu. Inna jest też atmosfera i to, co czeka na uczestników po skończonych lekcjach.

Połączenie przyjemnego z pożytecznym

Kuszącym aspektem obozów językowych jest ich ciekawa formuła oraz atmosfera integracji i zabawy, udzielająca się podczas pobytu w kampusie. Organizatorzy dbają o różnorodność animacji i zajęć dodatkowych, wśród których każdy słuchacz znajdzie interesującą dla siebie dziedzinę. Warto podkreślić, że w trakcie jednego turnusu spotykają się obywatele różnych zakątków świata, co umożliwia poznanie innych kultur i nawiązanie nowych znajomości. Zwróćmy uwagę także na pozostałe okoliczności – towarzystwo przedstawicieli różnych nacji skłania uczestników do posługiwania się językiem obcym także poza czasem trwania zajęć. W ten sposób dodatkowo zwiększają swój zasób słownictwa oraz nabierają śmiałości w konwersacjach. Podobna sytuacja ma miejsce w trakcie czasu wolnego i codziennych wydarzeń w obcym kraju. Wizyty w sklepie i restauracji, podróż autobusem lub pociągiem czy spotkanie w barze stwarzają okoliczności do wymiany zdań z lokalnymi mieszkańcami, osłuchanie się z akcentem, a także poznanie nowych zwrotów i elementów dialektu.

Innowacyjność i wysoka efektywność wyjazdów językowych zawiera się połączeniu ich wszystkich składników. To właśnie lekcje z lektorami, animacje z rówieśnikami i dyskusje z nieznajomymi napotkanymi na ulicy owocują ogromnymi postępami, które trudno osiągnąć w typowych okolicznościach. Całości dopełnia niezwykła atmosfera, niczym nie przypominająca tej z przeciągających się szkolnych lekcji bez wyrazu. Dzięki niej uczniowie chętniej angażują się w naukę oraz zaczynają utożsamiać ją z przyjemnym i ciekawym procesem.

Szczegółowe informacje na temat kursów językowych za granicą znajdują się na stronie wieloletniego organizatora, pod adresem http://www.wyjazdy-jezykowe.com/.